Konferenční vydání Chronu

autor: Dub 8, 2021

Naposledy úvodem

Konference XXVI. ročníku Pražského studentského summitu je tady! I přes veškerá opatření vlády, i přes Covid testy, lockdown a omezení cestování se nám podařilo pro Vás připravit pravidelné vyvrcholení každého ročníku. Bude to konference netradiční, první a snad i poslední v historii našeho projektu, která bude online. Stejně jako tomu bylo po celý tento ročník, se ocitnete v kůži vyslanců vašich států v různých orgánech OSN, tentokrát ovšem takříkajíc „naostro“. 

Stejně jako byl netradiční celý ročník, byl netradiční i summití časopis Chron. Před každým workshopem jsme pro vás připravovali sérii rubrik a článků, ve kterých jsme se vám snažili přiblížit nejen svět Summitu, ale především skutečný svět kolem nás, svět, který nás ovlivňuje a který, jak se vás snažíme naučit, můžete zase ovlivňovat vy. Není tomu jinak ani během konference. 

I v posledním čísle Chronu tak najdete hned několik závažných témat a fenoménů současného světa, a to nejen z mezinárodněpolitické oblasti. Navíc vám přinášíme rozhovor s velvyslankyní Kanady, který určitě stojí za přečtení. Pokud si nejste jistí, jak konferenci a tvrdá jednání, která vás čekají, zvládnete, máme pro vás stručný návod, jak si následující 3 dny co nejvíce užít. A pokud vás Summit bavil a nechce se vám opustit svět diplomatických simulací, doporučíme vám hned několik dalších projektů, na kterých se můžete diplomaticky vyřádit. 

Chron a vlastně celý Summit vám toho nabízí skutečně mnoho. Letos jsme byli vlivem Covidu ochuzeni o společně strávené chvíle na pražské VŠE, o večerní socializaci i o společné výlety, či výjezdní zasedání. Samozřejmě, nic nenahradí chvíle prožité v reálném světě, ale během celého ročníku jsme usilovně pracovali na tom, aby se vám na Summitu líbilo a abyste si z něj odnesli co nejvíc. Budeme proto velmi rádi, když se přihlásíte i příští rok. Současná epidemiologická situace nám dává naději, že se snad již během XXVII. ročníku sejdeme osobně a Summit opět najede do starých kolejí. Pokud vás čeká maturita, budeme ještě radši, když se přidáte k nám a pomůžete s organizací příštího ročníku pro vaše mladší kamarády a spolužáky.

Ale dost bylo řečí, teď je čas jednat. Jednat na zasedání vašich orgánů, nad ožehavými body agendy. Připravte si ty nejpádnější argumenty, nejpřesvědčivější strategie, připravte wordové dokumenty, šablony resolucí a pozměňováků a nažhavte telefonní spojení. Tahle konference může být jiná, ale bude stejně skvělá jako ty ostatní. Tak vzhůru do jednacích roomů a Zoom callů, vzhůru na bitvy o podbody v rezolucích. Užijte si s námi konferenci tak jak se sluší a patří!

Štěpán Kubičina 

šéfredaktor 

Kateřina Nováková

Kateřina Nováková

místopředsedkyně UNODC v modelu OSN

katerina.novakova@amo.cz

více informací ▼

Káťa je zarytý royalista už od pohledu. Když zrovna nemá co dělat, našli byste ji pravděpodobně nad rodokmeny britské královské rodiny či knihami o etiketě. Vzhledem k tomu, že mimo studia na právnické fakultě se také zajímá o žurnalistiku, inkluzivní vzdělávání, mooty nebo třeba golf, na práci historičky to zrovna nevidí.

Výběr editora:

Zooming to the Top

Mezi videokonferenčními programy, které nás už více než rok provázejí koronavirovou epidemií, si vcelku dominantní pozici vybudovala platforma Zoom. Stojí za nástupem Zoomu dobrý design, velké množství funkcí nebo chytré obchodování? A jakou čeká celý sektor budoucnost?

SLEDUJTE NÁS!

We share common passions, says Kim Cowan from Embassy of Canada in Prague

What are Canada’s key foreign policy priorities? The promotion of Canadian values lies at the heart of Canada’s foreign policy. A few of our key priorities include: strengthening multilateralism and the international rules-based order; respect for human rights,...

Jak si užít online konferenci

Na život v dvoutýdenní karanténě jsme si již všichni pomalu zvykli. Přesto vás, vážení delegáti a delegátky, teď po roce života s covidem čeká unikátní zážitek – první online konference Pražského studentského summitu. Co k úspěšnému „přežití” všech třech jednacích dnů budete potřebovat?

Sekret Doporučuje: Jak přežít bez Summitu

Přestože přípravný tým se s koncem jednoho ročníku okamžitě pouští do přípravy toho následujícího, delegát se ocitá v prekérní situaci. Jeho oči těkají po zprávách z mezinárodního prostředí, ruka cuká chtějíc se zapsat na pořadník řečníků – dostavují se příznaky abstinence diplomatických simulací. Abychom tomuto nepříjemnému jevu předešli, v závěrečném čísle letošního Chronu doporučujeme projekty, které by vás před začátkem XXVII. ročníku (ale i po něm) mohly zabavit.

António Guterres – generální tajemník reformátor

Jméno Antonio Guterres většinou v běžných lidech po celém světě nezpůsobí příliš velké vzrušení, jelikož většinou neznají jméno současného generálního tajemníka Organizace spojených národů. Pouze na Pyrenejském poloostrově jeho jméno zní silně, jelikož Guterres...

Zprávy, kterých jste si možná nevšimli: Duben 2021

I v posledním čísle letošního Chronu přinášíme výběr důležitých zpráv, které možná zapadly v množství informací podávaných médii. Přefiltrovali jsme zahraniční i domácí zpravodajské weby, aby Vám zásadní informace posledních dnů neunikly. Tradičně se dozvíte, co je nového v mezinárodních organizacích, zastavíte se na Mount Everestu, znovu se rozjedete s Českými drahami a nakonec nahlédnete do zákonodárné činnosti polského Sejmu.  

Fokus: Zooming to the Top

Už více než rok nás každý den provázejí. Ve škole, v práci i na setkání s přáteli – videokonferenční programy. Mezi nimi si vcelku dominantní pozici vybudovala platforma Zoom. Stojí za nástupem Zoomu dobrý design, velké množství funkcí nebo chytré obchodování? A jakou čeká celý sektor budoucnost?

Komentář: Rostoucí investice do těžké vojenské techniky v Česku i evropském kontextu

Co je těžká vojenská technika? Pro představu o něčem takovém je asi nejlepší si pustit záběry z vojenského cvičení z období studené války.

Cancel Culture

Spoločenská solidarita a odmietanie činov, ktoré sú v rozpore s ľudskými právami sa transformovali do honu na čarodejnice a cenzúry na steroidoch.

Masové protesty indických farmářů

Indická vláda provedla v uplynulém roce zásadní změny v zákonech týkajících se zemědělské produkce. Proti tomu se vzedmula obrovská vlna nevole, která vyvrcholila pochodem stovek tisíc farmářů na hlavní město Dillí.

Partneři

Partneři Chronu