Základní informace

Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt pro více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Dává mladým lidem skvělou možnost rozšiřovat si znalosti v oblasti mezinárodního dění, lidských práv, ekonomie, mezinárodní vzdělávací, vědecké a kulturní spolupráce, světové bezpečnosti či životního prostředí, tříbit své kritické myšlení a zároveň prohlubovat rétorické, prezentační a argumentační dovednosti. Část projektu navíc probíhá v angličtině a rozvíjí aktivní jazykové schopnosti účastníků. Akci připravuje tým téměř 70 dobrovolníků, kteří pracují ve svém volném čase a bez nároku na honorář.
Zásadní vzdělávací metodou Pražského studentského summitu je simulace činnosti mezinárodních organizací (OSN, EU, NATO a G20). Každý účastník projektu při této aktivitě zastupuje jednu ze světových zemí. Během ročníku se dopodrobna seznamuje se situací a životem v tomto státě a s jeho postoji ke konkrétním celosvětovým problémům, jako jsou například uprchlická krize nebo globální oteplování. Rovněž se učí porozumět specifikům různých regionů, rozvíjí své znalosti o fungování mezinárodních organizací a seznamuje se s problémy, kterým mezinárodní společenství čelí. Na konci ročníku pak sami studenti navrhují řešení problémů, kterými se zabývají reálné mezinárodní organizace a s ostatními účastníky se snaží prosadit to, o co by skutečně usiloval diplomat jimi zastupovaného státu.

Jsem rád, že existují v naší zemi lidé, kteří neberou mezinárodní politiku a její souvislosti na lehkou váhu. Politiku jako službu obecnému dobru, jako službu ideálům, které jsou vyšší než nějaké partikulární zájmy.

Václav Havel

bývalý prezident ČR

Summit se těší značné podpoře známých osobností. Každoročně ho navštíví desítky českých i zahraničních významných diplomatů, politiků, akademiků, byznysmenů či novinářů. V minulosti projekt zaštítily osobnosti jako například Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Jan Kavan, Petr Pithart či Madeleine Albrightová.

Jako hosté se Pražského studentského summitu zúčastnili například bývalý předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance Petr Pavel, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, předseda Senátu PČR Milan Štěchdiplomaté Štefan Füle, Hynek Kmoníček či Marie Chatardová, novináři Erik Tabery, Jindřich Šídlo či Jakub Železný, ekonomové Zdeněk Tůma, Petr Janský či Tomáš Sedláček, odborník na etiketu Ladislav Špaček, státní zástupkyně Lenka Bradáčová, bývalý americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro a mnoho dalších. Pražský studentský summit tak nabízí mladým lidem jedinečnou platformu pro setkávání a inspirování se mezi sebou i s významnými osobnostmi veřejného života u nás i v zahraničí.

Na studenty čeká i další vzdělávací program širšího zaměření. Během četných interaktivních školení se totiž mohou zlepšovat i v dalších oblastech, ať už jde o zdokonalování rétorických schopností, korektní a slušnou argumentaci, práci s odbornými texty a informacemi obecně, či kritické myšlení. Projekt – díky důrazu na neformální vzdělávání – představuje vhodný doplněk výuky na středních a vysokých školách, neboť se soustředí na aspekty rozvoje osobnosti, které bývají českým vzdělávacím systémem opomíjeny.

 

 

Vedení projektu

Michael Douša

Michael Douša

Hlavní koordinátor XXIX. ročníku

michael.dousa@amo.cz

více informací ▼

Michael se už v životě smířil s mnoha věcmi. Co mu ale ještě pořád dává zabrat, je skutečnost, že některé věci vtipné v jeho hlavě nejsou vtipné mimo ni. Studuje práva a občas se vrací do rodného Děčína šířit noviny z Prahy. Raději ale žije v „Kdo přežije: Žižkov”. Rád nadává na obecně populární a prospěšné věci jako kopce a MHD (ano, nemá rád vlaky), protože je to boomer v zoomerském těle.

Anna Marie Podlipná

Anna Marie Podlipná

zástupkyně hlavního koordinátora

anna.marie.podlipna@amo.cz

více informací ▼

Anička je doma všude tam, kde se nachází milí lidé, pěkné výhledy nebo dobré jídlo. Ideálně všechno dohromady. Ze všeho nejradši ale zkouší nové věci, proto v loňském roce stála u zrodu nového modelu G20. Radost jí dělá dobrá hudba a špatné vtipy, skauting i vystupování se slam poetry. Ve zbytcích volného času zve lidi na kafe nebo vyráží na cesty, u nichž není nikdy předem jisté, jestli ji zavedou do gruzínských hor, na břeh Baltu, nebo na předměstí Brna.

Dominik Merta

Dominik Merta

zástupce hlavního koordinátora

dominik.merta@amo.cz

více informací ▼

Domča, milovník dobrého jídla, při svých kulinářských experimentech přišel na to, že není na škodu, když si pokrm dobře okořeníte. To samé platí i v životě. Aby jeho studium na Přírodovědecké fakultě UK nebylo tak mdlé, dodává mu na zajímavosti brigáda v kině a již čtvrtá účast na Pražském studentském summitu. I po tak dlouhé době si zachovává lásku a věrnost k Evropské unii, takže i letos ho mimo jiné najdete v tomto modelu. Mezi další věci, které ho baví, patří sbírání a hraní karet Magic: The Gathering. Rád si zapaří na počítači nebo se na něm věnuje e-sportovým aktivitám. Nepohrdne ani dobrým filmem či hodně hlasitým poslechem oblíbené muziky.