XXVI. ročník Pražského studentského summitu dorazil do svého konce. Přestože přípravný tým se s koncem jednoho ročníku okamžitě pouští do přípravy toho následujícího, delegát se ocitá v prekérní situaci. Jeho oči těkají po zprávách z mezinárodního prostředí, ruka cuká chtějíc se zapsat na pořadník řečníků – dostavují se příznaky abstinence diplomatických simulací. Abychom tomuto nepříjemnému jevu předešli, v závěrečném čísle letošního Chronu doporučujeme projekty, které by vás před začátkem XXVII. ročníku (ale i po něm) mohly zabavit.
Český model amerického kongresu
Když se účastníte Summitu, je skoro nemožné, abyste nezaslechli o tzv. ČMAKu, neboli Českém modelu amerického kongresu. Na této simulaci politického systému Spojených států amerických, která se začátkem září koná v Plzni, potkáte jak známé spoludelegáty, tak členy sekretariátu a to nejen v roli účastníků, ale i pořadatelů. A že vám Kongres USA příliš neříká? Není lepší způsob, jak pochopit jeho fungování, než se na pár dní stát jeho součástí.
Plzeňská diplomatická simulace
Další simulace, dalších pár zářijových dnů v Plzni. Plzeňská diplomatická simulace (PDS) má však mnohá specifika. Setkání v Plzni předchází 14denní online vzdělávání, které je podobně jako Summit zaměřené kromě mezinárodních témat také na zlepšování „měkkých“ dovedností. Výhody PDS může přinášet také její velikost – Modelu se buď v roli delegáta v Radě bezpečnosti, analytika v ThinkTanku, nebo novináře v Press teamu účastní jen 45 účastníků. Opět se ale nemusíte bát, že byste mezi nimi nenašli známé tváře z řad summitích kolegů.
Moravský model Světové obchodní organizace
Simulací trochu jiného rázu je Moravský model Světové obchodní organizace, zvaný MOWTO. Koná se v létě (letos konkrétně 28. až 30. června), probíhá v Ostravě a chopíte se na něm role ministra obchodu, abyste mohli vyjednat ekonomická pravidla pro 164 států světa. Přihlašování na letošní ročník MOWTO začíná den po konci summití konference, takže ideálnější načasování akce na „summití prázdniny“ si ani nemůžete přát.
Projekt COBRA
COBRA je simulace krizového jednání britské vlády pořádaná na Fakultě sociálních studií v Brně. Účastníci coby britští členové vlády a další veřejní činitelé mají za úkol řešit akutní problémy, které během jednání postupně vyvstávají. K ruce při tom mají také ozbrojené složky nebo zpravodajské služby.
EuropaSecura
Soutěž pro středoškoláky EuropaSecura je pořádaná ve spolupráci s Armádou ČR. Skládá se ze tří částí: v základním kole jsou ověřeny znalosti bezpečnostní tematiky testem, v druhém, krajském, kole pak studenti zpracovávají bezpečnostní analýzu, kterou následně obhajují před ostatními týmy z kraje. Vítězný tým z každého kraje postupuje do celostátního finále na vojenské základně v Brdech. Tam je kromě simulace jednání EU čekají také nejrůznější úkoly v terénu. Tři nejlepší týmy poté vyhrají zájezd do Evropského parlamentu v Bruselu. Letošní ročník sice již začal, ale ten další již nepropásnete.
Ať už se po konci ročníku rozhodnete ponořit do dalších simulací, nebo si od nich dáte přestávku, nezapomeňte se v září přihlásit na další, již XXVII., ročník Pražského studentského summitu.
Lucie Vodvářková
hlavní koordinátorka
lucie.vodvarkova@amo.cz
více informací ▼
Redakce
A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!