Je všeobecně známo, že pandemie koronaviru začala v čínském Wu-chanu. Ten se nachází téměř uprostřed regionu východní Asie. Pokud rozšíříme náš zájem i o region jihovýchodní Asie, dostáváme již velmi lidnatou oblast s více než třetinou světové populace. Z ekonomického a v posledních letech i bezpečnostního hlediska je oblast pokládána za stále více důležitou pro celý svět. Stačí se podívat, odkud pochází zařízení, na kterém právě čtete.

Země zároveň spojuje skutečnost, že se zejména oproti státům Evropy a amerického kontinentu vyrovnávají s pandemií daleko lépe. Ve státech regionu přibývají nižší desítky, či dokonce pouze jednotky pozitivních případů denně. Částečnou výjimkou jsou jen Indonésie, Filipíny, Malajsie a Myanmar.

Proč je situace v regionu tak odlišná od jiných částí světa? Váha přikládaná různým faktorům se liší. Již protřelými fakty jsou respekt k vysoce infekčním respiračním chorobám, i díky zkušenosti s virem SARS, kulturní odlišnosti a konzistentní komunikace vlád. To vše umožnilo přívětivější přijetí opatření a jejich dlouhodobé dodržování. Kontroverznější, ale efektivní je i agresivní trasování a izolace, včetně rozsáhlého využívání moderních technologií a vládou nasmlouvaných nemovitostí sloužících ke karanténě. Zejména díky těmto přístupům se země dokonce více či méně obešly bez jarního lockdownu, který dal první ránu západním ekonomikám a některé jihoamerické země dusí dodnes.


9.1: Map of East and Southeast Asia (CIA World Factbook, Public Domain)

Stojím za názorem, že experimenty s rozvolněním se hrubě nevyplácejí. Velmi významnou roli hrají i prvky jako nad leckterá očekávání rychlé otevření hranic v EU. Ač taková věc vypadala ve své době skoro neškodně, faktem je, že v případě kontaktu s německým turistou v Chorvatsku vás německá ani chorvatská hygiena nikdy nevytrasuje. Leckdo do zahraničí vůbec nevyrazil, ale ďábel je skryt v detailu. Pacient nula byl taky pravděpodobně jen jeden.

Pokud se něco zásadního nezmění, oblast východní a jihovýchodní Asie vyjde z pandemie asi nikoliv jako vítěz, ale alespoň jako někdo, kdo to s koronavirem zvládl uhrát na remízu. Následky oproti dalším mocenským a ekonomickým centrům potom v této oblasti samozřejmě budou výrazně nižší. Jak dopadne tato hra a kdy budeme moci sečíst konečné ztráty, asi nikdo neví. Tak či tak se bude muset Západ dívat na tento region zase o něco pozorněji. A možná taky shledá za nutné zamyslet se nad svým přístupem k bezpečnostním rizikům.

Pokud se podíváme na data, Čína se jako jediná z velkých světových ekonomik zase dostala k růstu. Obdobně další země v regionu počítají daleko menší ztráty. Ostatně sektory koncentrované do tohoto regionu, jako výroba elektroniky a jednorázového zboží, v současnosti kvetou. Ukazuje se, že dilema mezi opatřeními a ekonomikou bylo falešné. Jestli nás čeká další generace asijských tygrů, netuším. Ale mnohokrát skloňovaný trend vzrůstající důležitosti regionu byl pandemií v zásadě podtržen. Symbolicky cestu z pandemie lemuje podpis obchodní dohody státy ASEAN spolu s Čínou, Japonskem, Jižní Koreou, Austrálií a Novým Zélandem, kterou zřizují největší zónu volného obchodu na světě.

Proevropské státy je zásadní zprávou, že tamní společnosti a vlády ukázaly schopnost krizi čelit efektivněji než západní země. To se může, pro Západ negativně, projevit i v další krizi. Naším cílem by tedy mělo být napnutí sil na posílení společenské odolnosti. Jistě utěšujícím faktem může být, že situaci obdobně zvládají i kulturně bližší Austrálie a Nový Zéland.

Photo (c)2007 Derek and Julie Ramsey (Ram-Man) edit by Chris_huh., Public domain, via Wikimedia Commons

Kateřina Pechmannová

Kateřina Pechmannová

generální tajemnice Rady EU

katerina.pechmannova@amo.cz

více informací ▼

Káťa pochází ze středočeského města Dobříš (takže pro Brňáky Pražák a pro Pražáky vesničan) a studuje Právnickou fakultu v Praze. Většinou ji najdete začtenou v knize nebo u seriálu. Mimo to ráda cestuje a samozřejmě užívá studentského života, tedy tráví čas s přáteli ideálně po kavárnách či nad sklenkou vína. Miluje kávu, čokoládu, spánek, gin & tonic a dlouhé debaty o politice. Na Summitu zůstává již pátým rokem věrna modelu EU, kterému bude letos, po letech mezi účastníky a přesunu mezi místopředsedy, již podruhé předsedat.

SLEDUJTE NÁS!

Poslechněte si tento článek (v druhé polovině):

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!