Sekret doporučuje

V Chronu jsme dali hlavy dohromady a s pomocí ostatních členů Sekretariátu jsme sesbírali z knih, seriálů, podcastů a instagramových účtů to, co se líbí nám a mohlo by se líbit i vám.

 

PODCASTY

 

Global Dispatches – Série rozhovorů věnující se globálním otázkám a mezinárodnímu dění, většinou z humanitárního pohledu. Pokud se chcete dozvědět o tom, jakým problémům čelíme v současné době a jak se dají řešit, tak je to podcast přesně pro vás. 

 

Philosophize This! – Podcast, který vás provede historií filosofie, kdy každému filosofovi a filozofickému směru je věnována jedna nebo více epizod. Velice příjemné na poslech a nesnaží se do vás nic vyloženě nalévat.

 

Deep Dish on Global Affairs – Ačkoliv existují tuny podcastů na zahraniční a globální dění, tento se vymyká, jelikož se věnuje úplně všemu – zcela očividným a závažným tématům jako jsou americké volby, ale také těm, o kterých se jen tak nedozvíte, například o současných protestech v Thajsku.

 

Harry Potter and the Sacred Text – Dva autoři tohoto podcastu se rozhodli zabývat se velice zvláštním tématem. Společně rozebírají každou kapitolu všech sedmi knih Harryho Pottera do detailu podobně jako se rozebírají svaté texty – v každé části knihy lze najít něco, co vás v životě může inspirovat a co zároveň vypovídá něco o nás samotných.

KNIHY

 

Ekonomie v jedné lekci H. Hazlitt – Kniha (nejen) pro lidi, které zajímá ekonomie. Obsahuje totiž stručné shrnutí největších ekonomických nesmyslů, jimž věří nejedna světová vláda a které po generace brzdí rozvoj lidské civilizace.

 

The Myth of the Strong Leader Archie Brown – Tato kniha velmi elegantně shrnuje velké množství světových leaderů a poměrně přesvědčivě nabourává běžnou představu lidí, že dobrý vůdce je vždy silná a drsná osobnost, která vše řídí sama.

 

Světová válka Z Max Brooks – Pokud jste viděli stejnojmenný zombie film, můžeme vás ujistit, že nemá s knížkou téměř vůbec nic společného. Světová válka Z je výjimečnou knihou ve svém žánru, protože se případné zombie apokalypse věnuje realisticky a ze všech úhlů pohledu. Kniha je psaná ve formě rozhovorů s lidmi z celého světa napříč společenským spektrem – svůj příběh ze zombie apokalypsy vám sdělí například vojenský psovod z Ameriky, britský šlechtic, Palestinec ze Západního břehu, ale také vysoce postavení politici a generálové nebo námořník z čínské jaderné ponorky. A jeden rozhovor z knihy se odehrává na českém hradu Kost!

INSTAGRAMOVÉ PROFILY

 

@war_history – Pokud jste fanouškem historie a historických memes, tak vám tento účet nesmí chybět ve sledovaných.

 

@ec_dg_meme – Cíleno obzvlášť, ale nejen na naše účastníky modelu EU. Tenhle účet totiž nabízí nejlepší memes o Evropské unii na trhu. Dělá si srandu z národních i evropských politiků či z „byrokratičnosti“ EU, což nejlépe odráží fakt, že se tváří jako skutečný directorate-general Evropské komise.

 

@theeconomist – Ačkoliv se jedná o účet významného oficiálního média, snaží se být neotřelý a obsahuje zajímavý náhled na některé současné politické a ekonomické události formou výstižných grafů či ilustračních fotek.

 

@recipes_by_marika – A nakonec vám doporučujeme něco, co byste na Summitu možná nečekali – účet, který se věnuje receptům, především dezertům. Takže pokud rádi vaříte nebo se prostě jen rádi díváte na fotky dobrého jídla, určitě jej začněte sledovat.

SERIÁLY

Fauda – Seriál Fauda izraelské produkce vám ve třech sériích přiblíží všední realitu Blízkého východu. Fauda sleduje osudy speciální izraelské protiteroristické jednotky bojující s odnožemi teroristických organizací v Palestině a nejenže obsahuje skvělé akční scény a napětí, ale relativně reálně vám přiblíží určitou část izraelsko-palestinského konfliktu. Mimo to, že samotní tvůrci u protiteroristické jednotky sloužili, jsou v seriálu obsazeni kromě izraelských herců také herci pocházející z Palestiny a dochází tak k autentickému střídání hebrejštiny s arabštinou.

 

Chalífát – O terorismu pojednává také thriller Chalífát ze švédské produkce. Hlavní dějová linka se zaměřuje na plánovaný útok Islámského státu ve Švédsku, ale seriál v osmi dílech velmi dobře zobrazuje fenomén tzv. „nevěst džihádistů“, tedy dívek, které opouští své domovské země – často v Evropě, aby se staly manželkami bojovníků v chalífátu.

 

Unorthodox – Seriál Unorthodox, v češtině Neortodoxní, je německo-americkou dramatickou minisérií z roku 2020 vytvořenou podle autobiografie Deborah Feldmanové. Pojednává o devatenáctileté dívce Esty žijící v nuceném sňatku v komunitě ultraortodoxních židů v brooklynské části Williamsburg, která se jednoho dne rozhodne utéct do Berlína, kde žije její matka, aby začala nový život. Kromě zajímavého příběhu nabízí seriál autentický pohled do komunity, která je okolnímu světu jinak naprosto uzavřená.

Lucie Vodvářková

Lucie Vodvářková

hlavní koordinátorka

lucie.vodvarkova@amo.cz

více informací ▼

Lucka pochází z Ústí, studuje práva a mezinárodní vztahy s BSS v Brně a vede Pražský studentský summit. Tráví tedy dost času ve vlaku, kde se většinou snaží dohánět, co nestihla. Ve volných chvílích ráda posedí s kamarády u kafe nebo piva, případně si zaleze k některému seriálu. Než se stala hlavní koordinátorkou, vedla UNEP a zájem o ochranu životního prostředí v ní zůstává dodnes. Když Lucka zrovna Summit přímo nedělá, tráví čas s lidmi ze Summitu, nebo vypráví těm, co ho neznají, jak je super. 

Barbora Novotná

Barbora Novotná

předsedkyně UNSC v Modelu OSN

barbora.novotna@amo.cz

více informací ▼

Bára zatím úspěšně pokračuje ve studiu politologie a mezinárodních vztahů na FSV. Loňský rok ale potvrdil, že je posedlá Blízkým východem, takže ji můžete přistihnout, jak všem říká, že se konečně musí naučit arabsky. Také sbírá vlajky a jejím snem je mít tolik vlajek, že by se Valné shromáždění OSN mohlo uspořádat u ní doma.

Její ne tak tajnou superschopností je objímání lidí a neustálé opakování Kantova kategorického imperativu všem, kdo přechází na červenou. Kromě toho se snaží ve volném čase psát historickou fikci.

 

SLEDUJTE NÁS!

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!