5. číslo Chronu

autor: Úno 4, 2021

Poslední Workshop a nové časy.

Je až k nevíře, že nás dnes čeká poslední workshop XXVI. ročníku Pražského studentského summitu. Ročníku, který je zatím asi nejpodivnějším ročníkem ze všech. Od ranních registrací, zajímavých hostů, dopoledních seminářů přes softskills a workingroups v orgánech až po jednání na závěr každého workshopu, je Summit vskutku unikátní projekt. Avšak projekt, který stojí na přítomnosti delegátů na VŠE, v Kongresovém centru či jinde. Přesto se nám podařilo napodobit Summit, jak jej známe, i online. Delegáti jednají, hosté přicházejí a všechno to vlastně funguje až překvapivě dobře. 

Jak se Summit blíží k očekávanému vyvrcholení, tedy závěrečné konferenci, musíme se opět chtě nechtě setkat s tématem koronaviru. Ano, ta dusivá bestie, která likviduje ekonomiku, ničí psychické zdraví a zabraňuje tisícům mladých lidí se normálně vzdělávat, je tu pořád. A jen tak neodejde. Vláda České republiky, proslulá kvalitní organizací, efektivními opatřeními a bezvadnou komunikací s veřejností, naopak zvažuje další utahování šroubů. Nejspíš se tak i přes fakt, že už několik měsíců je k dispozici vakcína, vydáme na cestu k dalšímu lockdownu. 

Nerad bych byl poslem špatných zpráv, ale to nemusí být to nejhorší, co nás tento rok potká. Ústavní soud ve svém nálezu zrušil části volebního zákona, které upravovaly sčítání hlasů, respektive přerozdělování mandátů ve volbách do sněmovny. Na první pohled se může jednat o rozhodnutí, které přinese spravedlivější rozdělení mandátů, a tedy potenciální oslabení vládního hnutí ANO. Na druhou stranu Ústavní soud coby negativní zákonodárce samozřejmě nemohl zrušená ustanovení nahradit, a tak máme jen několik měsíců před volbami relativně zásadní trhlinu ve volebním systému. 

Aby byla tato trhlina zaplněna a mohly se tak konat volby, je nutné přijmout nový volební zákon, na němž se musí shodnout jak Poslanecká sněmovna, tak Senát (v případě volebního zákona Ústava neumožňuje Sněmovně Senát přehlasovat), a to se může ukázat jako problém. Andrej Babiš nešetřil slovy kritiky při komentování rozhodnutí Ústavního soudu zrušit d´Hondtovu metodu. Naopak komunistům, kteří jsou hlavní vládní oporou by změna volebního zákona mohla přinést více mandátů, pokud se do sněmovny dostanou. Případná novela tak bude muset být skutečně kompromisní. V opačném případě, nebo dokonce v případě předčasných voleb, které mohou do podzimu nastat, by nás čekala relativně závažná ústavní krize. 

Osobně doufám, že nás nic z výše uvedeného nečeká, že rok 2021 přinese konec předlouhé pandemie, že se snad uvidíme na konferenci, nebo alespoň online a že si z XXVI. ročníku Pražského studentského summitu něco odnesete, byť jsme se nemohli osobně potkat. Doufám také, že si přečtete Chron. Mějte se krásně a snad již brzy na viděnou! 


Štěpán Kubičina

Šéfredaktor 

Kateřina Nováková

Kateřina Nováková

místopředsedkyně UNODC v modelu OSN

katerina.novakova@amo.cz

více informací ▼

Káťa je zarytý royalista už od pohledu. Když zrovna nemá co dělat, našli byste ji pravděpodobně nad rodokmeny britské královské rodiny či knihami o etiketě. Vzhledem k tomu, že mimo studia na právnické fakultě se také zajímá o žurnalistiku, inkluzivní vzdělávání, mooty nebo třeba golf, na práci historičky to zrovna nevidí.

Výběr editora:

LOH v Tokiu

Olympijské hry 2021, svátek sportu. A taky ideální prostředí pro šíření koronaviru.

SLEDUJTE NÁS!

Nejen netopýří polévka: Čína a rok 2020

Rok 2020 znamenal pro svět velké změny. Jednu zemi ovšem možná ovlivnil víc, než všechny ostatní, a to Čínu. Zažila turbulence na domácí i světové scéně nejen kvůli koronaviru. Jak se ale změnilo její postavení na mezinárodní scéně?

Fokus: Měnící se Rusko a palác za miliardy

V minulém čísle Chronu jsme psali o kauze otravy Alexeje Navalného chemickou látkou ze skupiny Novičok. Pokusy o otravu ruského opozičníka vyvolaly pozdvižení nejen u ruské opozice, ale i u západních novinářů a některých vrcholných politiků. Od vydání našeho prvního článku se však události dramaticky rozpohybovaly a kauza Navalnyj dnes otřásá celým Ruskem.

Komentář: Trumpova zahraniční politika – rozbité hodiny

Dne 20. ledna dospělo ke konci první (a možná poslední) volební období Donalda Trumpa. Jeho 4 roky ve funkci byly plné skandálů, kontroverzí a historických událostí, na kterých se exprezident přímo či nepřímo podílel. Trumpova zahraniční politika byla oblastí, kde Trumpova administrativa zažila některé ze svých nejhorších pádů i nejsvětlejších okamžiků, které neochotně uznávají i zarytí Trumpovi odpůrci. Zhodnoťme tedy, jaký byl Trump v zahraničí.

Týdenní novinky: V. WS 2021

Redakcia vám opäť prináša zoznam noviniek, na ktoré ste možno v médiách nenarazili. Ako obyčajne, zamerali sme sa na dianie v oblasti medzinárodných organizácií, problematík Backgroundov ale aj zaujímavostí vo svetovom dianí. V tomto vydaní Chromu sa pozrieme na novú výzvu ktorej čelí Europol, terorizmus na úrovni diplomatických služieb ale aj na budúcnosť genetických modifikácií vo Veľkej Británii.

Sekret doporučuje: Smažení, pražení

Smažení, pražení, jak nazval Vítek hraní her, je to, co bychom vám chtěli v této obvyklé rubrice Chronu doporučit tentokrát. S dobrou hrou totiž utíká čas strávený doma v karanténě mnohem lépe. Zeptali jsem se proto sekretariátníků, co hrají nejraději.

LOH v Tokiu

Více než 11 000 špičkových atletů bojujících o medaile vyrobené z recyklovaných kovů ze starých telefonů. Třicet tři sportů, 324 disciplín, nespočet heroických výkonů, pokořených rekordů, upocených těl a třenic. Plápolající oheň díky zelenému vodíku, bílá křídla holubic a 5 propojených kruhů značících jednotu rozdílných krajin, ras, ekonomik i vyznání – toť jsou Olympijské hry 2021, svátek sportu. A taky ideální prostředí pro šíření koronaviru.

Partneři

Partneři Chronu