24. října se Summit vydal na druhou regionální simulaci Staň se diplomatem! pro žáky základních škol a gymnázií. Po návštěvě Plzeňského kraje jsme se vydali do Hradce Králové.

Domovem pro naši regionální simulaci se stala Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové se svými krásnými a reprezentativními prostory. Po představení Summitu a Asociace pro mezinárodní otázky jsme se s žáky pustili do práce. Nejdříve jsme se zaměřili na Organizaci spojených národů, jak funguje, jaké má orgány a co vlastně dělá. Poté byla detailně probrána Rada bezpečnosti, jaká má práva a kdo v ní zasedá.

Následně už jsme se přesunuli k hlavnímu tématu dne: krizi v Jemenu, totiž jedné z největších humanitárních krizí naší doby. Po důkladném zasvěcení do problematiky a naučení základů jednacího řádu už se pak žáci odhodlali k jednání ve dvou skupinkách.

„Stejně jako v Plzni, i zde v Hradci Králové jsme měli štěstí na aktivní a šikovné žáky, se kterými byla radost pracovat,” shrnul setkání Matěj Nárožný, koordinátor regionálních simulací. „Moc jsme si to tu užili a doufáme, že další regionální simulace ve Zlíně a Liberci budou stejně úspěšná.”