Hlavním hostem dopoledního programu třetího přípravného setkání Pražského studentského summitu byl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Před studenty středních a vysokých škol promluvil o důležitosti multilateralismu či úkolech a výzvách současné diplomacie.

Petříček zdůraznil aktuální výzvy, kterým společnost čelí, například klimatickou změnu či nutnost států blíže spolupracovat a budovat vzájemnou důvěru. Promluvil také o smlouvě INF (Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu) mezi Spojenými státy a Ruskem, kterou před nedávnem právě Spojené státy vypověděly. Podle Petříčka by se zahraniční politika měla ubírat směrem k nalezení vhodné náhrady této smlouvy.

Po úvodním slovu dostali účastníci projektu příležitost položit ministrovi otázky skrze online aplikaci. Studenti se ptali například na postoj České republiky k protestům v Hongkongu, situaci ve Venezuele nebo jak by mohl brexit ovlivnit vztahy Česka a Velké Británie. Výjimkou ale nebyl dotaz na premiéra Andreje Babiše a jeho trestní stíhání či nedávné vystoupení Pavla Novotného v ruské státní televizi.

Po debatě s Tomášem Petříčkem následují volitelné semináře. Účastníci si mohli vybrat mezi seminářem Ondráše Přibyla, který se zabývá klimatickou změnou, diskuzí s Janem Paďourkem o zpravodajských službách, přednáškou Jany Sehnálkové o současných vztazích USA a Číny a diskuzí s mladými delegátkami v OSN Alžbětou Filipkovou a Barborou Kvasničkovou.

Odpoledne následolal přípravný program v simulovaných orgánech.