Milé delegátky, milí delegáti, naši přátelé,

v druhém díle naší předkonferenční série o zákulisí Pražského studentského summitu se zaměříme na vznik našich podcastů a zeptáme se jejích tvůrkyň na jejich vzpomínky a zážitky. Pojďte se s námi podívat, jak se tvoří Summit!

#tohlejesummittalks

Zuzana Zavřelová

Zuzana Zavřelová

vedoucí týmu podcastů

zuzana.zavrelova@amo.cz

více ▼

Zuzka pochází z Krkonoš a studuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pražský studentský summit optimisticky zkresluje její pohled na občanskou angažovanost už pátým rokem, tentokrát v roli předsedkyně UNODC.

Pokud se letos někde na Summitu pořádně zabralo, tak je to ve sféře podcastů. Summit Talks, naše podcastová platforma, tvoří audioobsah už od roku 2020, letos se však poprvé mohli posluchači těšit na pravidelnou dávku epizod, které vycházely jednou za 14 dní. Do vašich sluchátek tak proudily neformální audiovlogy, rozhovory s významnými velvyslanci, postřehy vedení projektu nebo také několik speciálních dílů. Příprava zvukového obsahu ale samozřejmě není žádný med, jak nám prozradila vedoucí týmu podcastů Zuzana Zavřelová: Za tím vším stojí nevyčíslitelné množství úsilí a času celého týmu stráveného přípravami, nahráváním, stříháním, nebo v neposlední řadě analyzováním všech možných grafů v aplikaci Spotify for Podcasters. Jsem velmi vděčná celému Summit Talks týmu za jejich práci a za celý tým děkuji i vám, posluchačům.” A právě do již zmíněné analýzy krátce nahlédneme i my!

4? 4. se Zuzkou Zavřelovou

Jak jste si rozdělily práci při nahrávání podcastů? Měly jste svůj díl na starost od domluvy hosta až po zveřejnění v onlinu, nebo jste měla každá z vás na starost jednotlivé části procesu?

Na schůzky už každý předem přišel s připraveným a promyšleným návrhem na epizodu. Návrhy jsme postupně probíraly a převedly do realizovatelné podoby a do naší speciální excelové tabulky, ve které jsme následně epizody poskládaly dle data vydání. Ve stejné tabulce se též rozděluje práce na epizodě. Většinou si autor epizody rovnou bere na starosti i střih. Někdy jeden člen týmu nahrává a druhý stříhá, záleží na aktuálním vytížení členů týmu. To se vše předem domluví na schůzce týmu. Následné finální poslechy před vydáním si mezi sebou také rozdělujeme. Vždy je dělá někdo jiný, než ten, kdo epizodu stříhal. Finální promo mám na starosti já jakožto vedoucí týmu společně s vydáním epizody na podcastových platformách.

Jak dlouho zhruba trvá zpracování jedné epizody? Jedná se o celistvé záznamy, nebo došlo i na střih?

Na střih kromě Silvestrovského speciálu došlo asi u každé epizody. Samy se učíme za pochodu a snažíme se, aby střihy nebyly tak patrné a působily přirozeně. Časová dotace na jednu epizodu je hodně individuální vzhledem k rozdílné charakteristice epizod. Epizody typu audiovlog jsou na stříhání asi nejnáročnější, protože se jedná o mnoho dohromady poskládaných nahrávek. 

Které epizody měly největší ohlas?

Největší poslechovost má jednoznačně epizoda s britským velvyslancem Mattem Fieldem. Hodně populární je i první audiovlog společně s úvodní epizodou ze začátku ročníku o OSN, NATO a G20.

Co je podle tebe na podcastové tvorbě nejtěžší? Všímáš si více od doby, kdy jsi začala nahrávat podcasty, kvality, formy a obsahu v jiných podcastových formátech?

Pro mě osobně asi balancování mezi formálností vs. neformálností společně se zachováním přirozenosti dialogu a držení se tématu. Určitě po práci v týmu více beru v potaz všechnu práci kolem, která zabere nemálo času a ne vždy je při poslechu epizody viditelná.

Statistika není nuda

4000

Za letošní ročník dosud zaznamenal náš podcast více než 4000 zobrazení.

600

Celkem 17 dosud vydaných epizod vás zabaví na více než 600 minut, takže máte rozhodně z čeho vybírat.

230

Náš podcast na Spotify odebírá přes 230 odběratelů.

88 %

Pouští si nás i lidé ze zahraničí, z Česka pochází 88 % poslechů.

Co si o letošních podcastech myslí i ostatní členky 5-členného týmu? A co je nejvíce pobavilo nebo překvapilo?

Myslím si, že tento ročník podcastů byl díky skvělé souhře týmu a pevnému vedení opravdu podařený. Nejvíc jsem si rozhodně užila nahrávání naší mimořadně uvolněné silvestrovské epizody, kde jsme si všechny podcasterky sedly k mikrofonům a v příjemné atmosféře jsme si povídaly (nejen) o summitu.

Tereza Juřenová

Já měla šanci si promluvit s britským velvyslancem Mattem Fieldem, a jelikož to bylo mé druhé nahrávání vůbec, byla jsem hodně nervózní. Překvapilo mě slyšet od pana velvyslance, že i on se při setkávání s lidmi na různých pozicích potýká s nervozitou a že se s ní člověk naučí pracovat jedině skrze sbírání zkušeností. Proto mě celá tato zkušenost inspirovala pouštět se do věcí, ve kterých si nejsem úplně jistá.

Táňa Vondřichová

Podcast pro mě byla velká radost a možnost osahat si audio a zjistit, jak citlivě se s ním musí pracovat. Po letošním ročníku s holkami z týmu podcastu se cítím doopravdy inspirovaná, a to hlavně proto, jak byly kreativní, pracovité, chytaly se každé příležitosti, a zároveň to byly ženy, se kterými jsme se upřímně nasmály a které na výbornou uměly tvořit místo, kde je bezpečné sdílet. A takových míst je potřeba víc!

Magdalena Štoková

Vytvářet content pro Summit Talks byla opravdu jedna z mých velkých radostí tohoto ročníku. Ze začátku jsem měla sice docela obavy, jestli vůbec zvládnu nahrát podcast, což podle mě bylo i na mé první epizodě vidět. Postupem času, a to i díky podpoře celého týmu, jsem si celý proces přes přípravu scénáře, nahrávání až po finální střih fakt oblíbila. Jediné, na co si asi nikdy nezvyknu, je slyšet nahraný svůj vlastní hlas.

Kateřina Špálová