XXV.

XXV.

Pražský studentský summit je vzdělávací projekt od studentů pro studenty. Právě skončil jeho XXIV. ročník a začínají přípravy na ten další, kdy oslaví 25 let od svého vzniku. Summit tvoří řada dobrovolníků a nyní je čas tu řadu doplnit.

Možná právě tebou!

Chci do týmu.Raději bych si přečetl více...

Co to vlastně je Pražský studentský summit?

Je to studentský vzdělávací projekt organizovaný několika desítkami vysokoškoláků pro několik stovek dalších studentů.

Jak Summit ty studenty vzdělává?

Hlavní myšlenkou Summitu je simulace jednání mezinárodních organizací, jakou je NATO, EU a různé orgány OSN. Kromě toho se ovšem zaměřuje i na rozvíjení takzvaných soft-skills (argumentace, rétorika, veřejné vystupování…) a zprostředkovávání vzdělávacích seminářů vedených odbornými hosty z oboru ekonomie, politiky, práva i diplomacie.

Jak vlastně Summit probíhá?

Summit je zhruba půlroční akce, která se opakuje každý rok už od roku 1995. Letos začne XXV. ročník. V září proběhne přijímací řízení pro delegáty, po němž následuje tzv. přípravná část, skládající se z pěti sobotních workshopů od listopadu do března. Po přípravné části se pak koná závěrečná konference.

 Co se dělá na přípravných setkáních?

Přípravná setkání jsou zaměřena zejména na vzdělávací semináře a program v jednotlivých modelech a orgánech, v rámci kterých se účasníci učí o globálních problémech, rozvíjí své soft-skills a obecně se snaží být zvídavími. Každé přípravné setkání a každý orgán je jiný, je proto těžké to vše shrnout do jednoho odstavce. 🙂

A na závěrečné konferenci?

Nejdříve proběhne slavnosti zahájení s řadou významných hostů a speakerů, po kterých mají delegáti plenární projevy za své státy. Poté následují tři dny celodenních jednání v jednotlivých modelech a orgánech, kdy se účastníci snaží zužitkovat vše, co se naučili.

 

Jak velký je Summit?

Během XXIV. ročníku se projektu zúčastnilo 330 účastníků a chystalo ho 64 dobrovolníků – členů přípravného týmu.

Simulujeme jednání modelů NATO a EU a z OSN simulujeme Radu bezpečnosti (UNSC), Environmentální shromáždění (UNEA), První výbor Valného shromáždění (DISEC), Radu pro lidská práva (HRC), Hospodářskou a sociální radu (ECOSOC), Úřad pro drogy a kriminalitu (UNODC) a Organizaci pro vědu, výchovu a kulturu (UNESCO).

členů týmu

ZNÍ TO DOBŘE?

Tak čti dál!

 

 

ČÍST DÁL

Staň se částí týmu!

Právě skončil XXIV. ročník, část týmu končí, část zůstává, část potřebujeme novou a XXV. ročník se blíží.

Koho hledáme?

 1. Měl/a bys nejpozději od letošního září studovat na vysoké škole.
 2. Měl/a bys chtít zlepšovat svět.
 3. Měl/a bys být aktivní.
 4. Měl/a bys umět komunikovat.
 5. Měl/a bys být spolehlivý/á.
 6. Měl/a bys mít chuť vzdělávat ostatní.
 7. Měl/a bys mít chuť učit i sebe.
 8. Měl/a bys umět najít si čas, i když nemáš čas.

Co bys dělal?

 • Co bys chtěl/a! Skoro. 🙂
 • Na Summitu je vždy co dělat. Od vedení diplomatických simulací přes zajišťování catering po nošení krabic do schodů.
 • My se vždy celého týmu zeptáme, kdo by chtěl co dělat, a pokusíme se to poskládat tak, aby byl každý co nejvíce spokojený a jenom trochu nespokojený.
 • Příklady nejrůznějších funkci: předsedání v orgánu, starost o hosty, zajišťování logistiky, redakce novin Chronicle, starost o sociální sítě, psaní tiskových zpráv, zajišťování cateringu, fotografování…

Jak se do týmu dostaneš?

Nové kolegy si vybíráme pečlivě, protože z nich nebudou pouze kolegové, ale především kamarádi.

Nejdříve vyplň krátký dotazník a pošli nám svůj životopis. My se na něj koukneme a rozhodneme se, jestli si s tebou sedneme na pohovor. Většinou se tak skutečně stane.

Při pohovoru se tě budeme ptát na nějaké otázky, jako co bys chtěl dělat, proč bys to chtěl dělat, jaké máš rád filmy. Možná tě necháme, abys nám udělal i krátkou prezentaci, abychom si ověřili, jak vystupuješ. Není to žádné strašné mučení a nedávno jsme to sami podstupovali. 🙂

Zkus nám poslat svůj životopis do 31. března. Možná tak změníš svůj život.

Chci to zkusit!

ZBÝVAJÍ TI NA TO:

Dny

:

Hodiny

:

Minuty

:

Vteřiny

Máš otázky? Napiš nám!

Dalibor Stehno

Dalibor Stehno

hlavní koordinátor

dalibor.stehno@amo.cz

více informací ▼

Dalibor studuje sociologii a mediální studia v Brně. Rád objevuje nové věci. Rozšiřuje si obzory chozením na koncerty kapel, který by si nejspíš nikdy neposlechl (a většinou už neposlechne). Rád kouká na pořady o vaření, aby se dozvěděl, jak se dělají jídla, která většinou nakonec neuvaří. Co se ale nikdy nebojí zkusit je objevování a míchání nových drinků, kterými příjemně překvapuje kromě sebe i svoje kamarády. S ještě větší vervou se letos pouští do Summitu jako hlavní koordinátor.

František Novotný

František Novotný

zástupce hlavního koordinátora

frantisek.novotny@amo.cz

více informací ▼

František na Summitu působí druhým rokem ve vedení projektu, jako zástupce hlavního koordinátora. Jeho hlavní zodpovědností je tedy úroveň vzdělávání na Summitu. Tématu vzdělávání se věnuje dlouhodobě. Studuje bezpečnostní studia na Univerzitě Karlově a studijně se zajímá o ozbrojené vnitropolitické konflikty.