„Sám jsem se jako delegát Summitu účastnil. Mimochodem jsem byl v delegaci se svým předchůdcem ve funkci Jakubem Kulhánkem,” zahájil ministr zahraničí Jan Lipavský závěrečnou konferenci Pražského studentského summitu. Slavnostní zahájení proběhlo 24. března v prostorách Pražské křižovatky na Starém Městě. Večer doprovázely projevy právě ministra zahraničí Jana Lipavského, výkonného ředitele Asociace pro mezinárodní otázky Víta Dostála, hlavní koordinátorky projektu Lucie Vodvářkové a zástupce hlavní koordinátorky Matěje Frouze. V neposlední řadě se svými projevy vystoupilo i několik statečných delegátů. 

Hlavním bodem programu byla ovšem debata o postavení České republiky na mezinárodním poli. Pozvání přijali předsedkyně Zvláštního tribunálu pro Libanon Ivana Hrdličková, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer. Debatu moderoval novinář a bývalý účastník Summitu Konstantin Sulimenko.  

Od pátku poté na účastníky čekaly tři jednací dny, které již proběhly v prostorách Kongresového centra na Vyšehradě. Delegátky a delegáti v orgánech od rána do večera usilovně jednali o bodech agendy zahrnující bezpečnostní otázky, lidská práva i ochranu životního prostředí. V jednáních využili dovednosti, které získávali v průběhu uplynulého roku – prosazovali zájmy svých států, hledali kompromisy a předkládali rezoluce a pozměňovací návrhy. Poslední jednací den obzvláštnila fiktivní krize na venezuelsko-kolumbijské hranici, o které jednalo i narychlo svolané Valné shromáždění OSN. 

V neděli po poledni pak proběhlo rozloučení v jednotlivých orgánech, v nichž účastnice a účastníci strávili všech pět přípravných setkání a závěrečnou konferenci. Celý ročník pak zakončily projevy koordinátorů a předsedů všech orgánů. V nostalgické atmosféře vzpomínek a loučení byl tak uzavřen 27. ročník Pražského studentského summitu, který mohl poprvé po třech letech proběhnout celý prezenčně. Přinesl delegátům i organizátorům snad o to více nových přátelství, zážitků a zkušeností. Souběžně s koncem 27. ročníku se už rozbíhají přípravy toho následujícího, který nese číslo 28. 

Jménem přípravného týmu děkujeme všem partnerům, delegátům i organizátorům. Závěrečná konference byla i letos důkazem, jak velký přínos má Summit pro více než 300 mladých lidí.