XXVI.

XXVI.

Pražský studentský summit je vzdělávací projekt od studentů pro studenty. XXV. ročník je již minulostí a rozjíždí se přípravy na další. Summit tvoří řada dobrovolníků a nyní je čas tu řadu doplnit.

Možná právě tebou!

Chci do týmu.Raději bych si přečetl více...

Co to vlastně je Pražský studentský summit?

Je to studentský vzdělávací projekt organizovaný několika desítkami vysokoškoláků pro několik stovek dalších studentů.

Jak Summit ty studenty vzdělává?

Hlavní myšlenkou Summitu je simulace jednání mezinárodních organizací, jakou je NATO, EU a různé orgány OSN. Kromě toho se ovšem zaměřuje i na rozvíjení takzvaných soft-skills (argumentace, rétorika, veřejné vystupování…) a zprostředkovávání vzdělávacích seminářů vedených odbornými hosty z oboru ekonomie, politiky, práva i diplomacie.

Jak vlastně Summit probíhá?

Summit je zhruba půlroční akce, která se opakuje každý rok už od roku 1995. Letos začne XXVI. ročník. V září proběhne přijímací řízení pro delegáty, po němž následuje tzv. přípravná část, skládající se z pěti sobotních workshopů od listopadu do března. Po přípravné části se pak koná závěrečná konference.

 Co se dělá na přípravných setkáních?

Přípravná setkání se soustřeďují na rozvoj dovedností a znalostí účastníků a jejich přípravu na závěrečnou konferenci. Program tvoří semináře s různými hosty, aktivity jako minisimulace a moot-courty a zhruba polovinu času tráví účastníci ve svém modelu či orgánu.

A na závěrečné konferenci?

Konferenci tradičně otevírá slavnostní zahájení s projevy, jak významných hostů, tak i samotných účastníků. Poté následují tři dny celodenních jednání v jednotlivých modelech a orgánech, kdy mají účastníci možnost převést to, co se naučili, do praxe..

 

Jak velký je Summit?

Během XXV. ročníku se projektu zúčastnilo 380 účastníků a chystalo ho 64 dobrovolníků – členů přípravného týmu.

Simulujeme jednání modelů NATO a EU a z OSN simulujeme Radu bezpečnosti (UNSC), Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), Environmentální program OSN (UNEP) a 4 výbory Valného shromáždění: 1. Pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost (DISEC); 2. Hospodářský a finanční (ECOFIN); 3. Sociální, humanitární a kulturní (SOCHUM); 4. Zvláštní výbor pro politické otázky a otázky dekolonizace (SPECPOL).

členů týmu

ZNÍ TO DOBŘE?

Tak čti dál!

 

 

ČÍST DÁL

Staň se částí týmu!

Právě skončil XXV. ročník, část týmu končí, část zůstává, část potřebujeme novou a XXVI. ročník se blíží.

Koho hledáme?

 1. Měl/a bys nejpozději od letošního září studovat na vysoké škole.
 2. Měl/a bys chtít zlepšovat svět.
 3. Měl/a bys být aktivní.
 4. Měl/a bys umět komunikovat.
 5. Měl/a bys být spolehlivý/á.
 6. Měl/a bys mít chuť vzdělávat ostatní.
 7. Měl/a bys mít chuť učit i sebe.
 8. Měl/a bys umět najít si na Summit čas.

Co bys dělal?

 • Co bys chtěl/a! Skoro.
 • Na Summitu je vždy co dělat. Od vedení diplomatických simulací přes zajišťování cateringu po nošení krabic do schodů.
 • Celého týmu se ptáme, kdo by chtěl co dělat, a snažíme se role poskládat tak, abychom všem vyšli vstříc a zároveň se naplnily všechny potřeby projektu.
 • Příklady nejrůznějších funkci: předsedání v orgánu, příprava vzdělávacích aktivit, starost o hosty, zajišťování logistiky, redakce časopisu Chron, správa sociálních sítí, psaní tiskových zpráv, fotografování…

Jak se do týmu dostaneš?

Nové kolegy si vybíráme pečlivě, protože z nich nebudou pouze “kolegové”, ale především kamarádi.

Nejdříve vyplň krátký dotazník a pošli nám svůj životopis. My se na něj koukneme a rozhodneme se, jestli si s tebou sedneme na pohovor. Většinou se tak skutečně stane.

Při pohovoru se budeme bavit nejen o tom, co bys v týmu rád/a dělal/a, ale třeba i o tvých oblíbených knížkách nebo volnočasových aktivitách. Možná tě necháme, abys nám udělal/a i krátkou prezentaci, abychom si ověřili, jak vystupuješ. Není to žádné strašné mučení a nedávno jsme to sami podstupovali.

Zkus nám poslat svůj životopis do 26.4. Pojď s námi být summit!

Jdu do toho!

Zbývá

Dny

:

Hodiny

:

Minuty

:

Vteřiny

Máš otázky? Napiš nám!

Pavla Hrabcová

Pavla Hrabcová

hlavní koordinátorka

pavla.hrabcova@amo.cz

více informací ▼

Kromě kvalitního spánku a dobrého jídla Pája zbožňuje trávit čas se svojí láskou – černobílým Jackem Russelem Teriérem. Jejím snem je totiž živit se výcvikem psů, a proto již pátým rokem studuje na VŠE. Na Summitu začíná svůj 7 rok a za tu dobu zde poznala spoustu skvělých a inspirativních lidí, kteří ji pomohli ukázat, že narozdíl od jejího pejska svět není černobílý.

Radek Mazuch

Radek Mazuch

zástupce hlavní koordinátorky

radek.mazuch@amo.cz

více informací ▼

Protože Radkovi přijde nedostatečný čas trávený čtením dlouhých nezáživných textů během jeho studia, rozhodl se mu zasvětit i svůj volný čas prací na Summitu. Ten je součástí jeho života už pátým rokem, a přestože na zázraky nevěří, doufá, že nadcházející ročník bude ještě lepší než ty předchozí. 

Matěj Frouz

Matěj Frouz

zástupce hlavní koordinátorky

matej.frouz@amo.cz

více informací ▼

Roztříštěnost Matějových zájmů je poznat už z toho, že rád kouká jak na ragby, tak na závody kuliček. Rád vymýšlí slovní hříčky a rád by měl želvu jménem Želvis Presley. Summit mu před lety otevřel oči, když mu ukázal, že není jediný a nejchytřejší mladý člověk zajímající se o politiku, ba dokonce je spousta mnohem zajímavějších lidí, než je on. Celou dobu, co na Summitu je, ho baví nechávat se ostatními inspirovat.