Mějte rádi svou kameru a mikrofon aneb 5 tipů, jak dělat dobrý dojem online

Temná doba koronavirová donutila velkou část společnosti z mnoha důvodů přesídlit na internet. Člověk se najednou musí naučit dělat věci jinak a jednou z těchto věcí je také prezentování (se) online přes různé platformy.

Ačkoliv je vystupování online v mnoha věcech podobné vystupování tváří v tvář, má důležitá specifika, na která je nutné pamatovat vždy, když si člověk zapne kameru. Zde je pár z nich.

1) Vždyť mi ten internet před chvílí fungoval!

Máte důležitý hovor nebo jste si prostě jen chtěli zahrát s kamarády a najednou vám:

  • Vypadne internet
  • Přestane fungovat mikrofon/kamera/obojí
  • Umře počítač kvůli baterii a tak dále

Ať se nám to líbí nebo ne, technika se stala naším nejlepším pomocníkem, ale dokáže nám i pěkně zkomplikovat život. Proto je důležité, abyste si před komunikací online vždy zkontrolovali, že vše funguje. Alfou omegou je internet – je samozřejmé, že je nutné mít co nejlepší připojení, jinak se může příjemné online setkání změnit v noční můru. Pokud máte v bytě a na počítači možnost připojení LAN kabelem, využijte toho. WiFi vypadává častěji.

To samé, i když v menší míře, platí pro dobré vybavení – pokud máte standardní mikrofon a kameru v notebooku, je to dobrý základ, ale jakmile přesedláte na něco lepšího, rozdíl je enormní. Kamera není tak zrnitá a jistě snímá lépe, mikrofon tolik nešumí, váš hlas je mnohem čistší.

Samozřejmě není nutné, abyste hned obléhali internetové obchody a kupovali si to nejlepší vybavení, ale pokud se účastníte důležitých či pravidelných online událostí, investice alespoň do základního externího vybavení není na škodu. Nebo si je samozřejmě můžete někde vypůjčit.

2) Jak neodvádět pozornost a nevypadat jako šmouha

Máte alespoň trochu funkční vybavení a dobré připojení? Výborně, a jak to vypadá kolem vás? Sedíte ve svém pokoji, u stolu? V posteli? Ruší vás někdo? Ačkoliv se to nezdá, pozadí od vás může silně odvádět pozornost – jelikož nejste s ostatními tváří v tvář, vaše přítomnost na ně nepůsobí tak silně.

Nejlepší pozadí je tradičně prázdné – pokud si sednete k holé zdi, neuděláte vůbec nic špatně. Důležité je zbavit se všeho, co by mohlo odvádět pozornost – neuklizený pokoj, nástěnka blízko vás – to je také jeden z důvodů, proč nesedět zády ke knihovně – lidé nebudou mít tendenci zkoumat vaše knížky místo vás.

Důležitým prvkem je také světlo – pokud si sednete zády k oknu, může se dobře stát, že budete vypadat jako rozmázlá šmouha nebo jako kdyby vás osvítilo, což sice může dodávat hezký efekt, ale měl by být spíše okamžitý než dlouhotrvající. Zároveň se ale chcete vyhnout tomu, že budete v šeru vypadat jako Palpatine (pokud nejste fanouškem Star Wars) – vše napravíte umístěním světla za svůj počítač či notebook – bude na vás dostatečně vidět a světlo samotné nebude rušivé.

Poslední a velice důležitý tip je kamera – měla by být vždy ve výši očí a je lepší, když ji máte dál od těla. Pokud bude vidět na vaše ruce, mohou být vděčným pomocníkem při mluvení. Gestikulace dělá divy.

3) Nejste tváří v tvář!

Při komunikaci tváří v tvář se naše mysl soustředí na mnoho věcí, které nám online zkrátka schází – to jediné, na co se člověk může mnohdy spolehnout, je váš hlas. Proto je důležité dávat velký pozor na klasické rétorické chyby, kterých se člověk dopouští prezenčně i online, ale právě online mohou bolet ještě více.

  • Nemluvte v dlouhých souvětích a dělejte pauzy. – Osoba, ke které mluvíte se nemůže plně soustředit na vaši řeč těla či obličej a rychle ztrácí pozornost.
  • Vyhněte se kousavým poznámkám a vtipům. – Vyvarujte se poznámkám, které by mohl člověk snadno zaměnit za urážku. Ostatní nemusí rozlišit, zda to, co říkáte, myslíte vážně nebo jen v žertu, protože na vás nevidí. Často může dojít k nepříjemnému nepochopení.
  • Dávejte pozor na svůj hlas – pokud si nejste jistí, jak v mikrofonu zníte a jaký je váš přednes, nahrajte se. Můžete se analyzovat a zkusit si říct, co udělat lépe.
  • Dívejte se do kamery – nemusíte druhému neustále zírat do duše, ale všichni máme tendenci se dívat spíše do monitoru a tím se fakticky nedíváme na druhého člověka. Pokud alespoň během svého projevu udržíte oční kontakt skrze kameru, bude působit lépe.

4) Obléknout se pohodlně?

Poslední tip se týká oblečení – jsme online a tím pádem v prostředí, které si sami vybereme – velice pravděpodobně doma. Je tedy samozřejmé, že na sebe hned nehodíte svou nejlepší košili a sako s motýlkem.

Zároveň je nutné mít na paměti, že je Summit událostí, která by jinak vyžadovala společenské oblečení. Není příliš vhodné, abyste se na kameře ukazovali v šortkách a zmačkaném tričku nebo snad v pyžamu. Stačí, když si na sebe vezmete jednoduché tričko, popřípadě košili či halenku a jednoduché kalhoty – dress code by se měl pohybovat někde mezi smart casual a casual.

A tip na závěr – pokud si na sebe vezmete formálnější pouze vršek, dejte pozor, ať vám není vidět spodní část těla. Šortky nebo holé nohy ke košili nebo tepláky k halence mohou vypadat poměrně bizarně, jak můžete vidět v tomto projevu irského europoslance. 

Barbora Novotná

Barbora Novotná

předsedkyně UNSC v Modelu OSN

barbora.novotna@amo.cz

více informací ▼

Bára zatím úspěšně pokračuje ve studiu politologie a mezinárodních vztahů na FSV. Loňský rok ale potvrdil, že je posedlá Blízkým východem, takže ji můžete přistihnout, jak všem říká, že se konečně musí naučit arabsky. Také sbírá vlajky a jejím snem je mít tolik vlajek, že by se Valné shromáždění OSN mohlo uspořádat u ní doma.

Její ne tak tajnou superschopností je objímání lidí a neustálé opakování Kantova kategorického imperativu všem, kdo přechází na červenou. Kromě toho se snaží ve volném čase psát historickou fikci.

 

Poslechněte si tento článek (od 5:25):

SLEDUJTE NÁS!

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!