Rubrika o tom, co se líbí nám a mohlo by se líbit i vám. Přečtěte si tipy sekretariátníků, jak si zkrátit volné chvíle. Máme pro vás několik zajímavých podcastů, instagramových profilů, seriálů a knih, které by vám rozhodně neměly uniknout!

PODCASTY

Pytel s podcasty se v poslední době roztrhl i nad Českou republikou a doslova zasypal internet. Občas tak může být celkem těžké vybrat si, který stojí za to poslouchat. Proto pro vás máme pár tipů.

Za Humny podcast – Uvolněný podcast dvou studentek mezinárodních vztahů právě o mezinárodních vztazích zajisté potěší nejednoho Summiťáka.   

No Stupid Questions – Podcast dvou Američanů, moderátora a spisovatele Stephena Dubnera a psycholožky Angely Duckworth, spočívá, jak již název napovídá, jednoduše v zodpovídání nejrůznějších otázek. Od těch méně důležité po ty se světovým významem. Občas se jedná pouze o rozhovor těchto dvou přátel, jindy jsou do debaty zapojeni i zajímaví hosté – diskuze ale zpravidla stojí za poslech.

Vlevo dole – Podcast Vlevo dole vychází každý týden na Seznam Zprávách. Novináři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší v něm nahlížejí do zákulisí české politiky a komentují nejaktuálnější dění na politické scéně.

Vyhonit ďábla – Dvě mladé kamarádky začaly otevřeně mluvit o tabuizovaných sexuálních tématech, občas si k tomu pozvaly nějakého hosta a byl z toho podcast roku. Doporučujeme.

INSTAGRAMOVÉ PROFILY

Instagram – pro mnohé z nás ranní i večerní rutina. I když je nejlepší trávit na něm co nejméně času, můžeme se tam dozvědět něco zajímavého nebo se alespoň pobavit. Za tímto účelem doporučujeme sledovat tyto profily.

@kraleklacka – V jejich biu stojí „Vítejte v království krále Klacka! Tam, kde se zatíná tipec neznalosti původu slov a ukazuje jádro pudla pořekadel a rčení.“, což mluví téměř za vše. Sledujete, pokud vás zajímá, kde se v češtině vzaly výrazy jako „houby s octem“, „mít za lubem“ nebo „brajgl“. 

@historickeokenko – Profil knihovnice Anděly a učitelky Jituny potěší každého se zájmem o historii nebo ilustraci. Každý den se na něm objevuje nový příspěvek reagující na určitou událost, která se v tento den v historii odehrála. Upřímný komentář autorek je navíc pokaždé doplněn originální ilustrací českých autorů.

@politika_nejen_pro_mlade – Studenti, kteří se snaží přehlednou formou informovat mladé lidi o aktuálním politickém dění, odvádějí dobrou práci. Svědčí o tom i skutečnost, že mají přes 26 tisíc odběratelů a letos byli nominováni na cenu Křišťálová lupa.

SERIÁLY

Jestli má tzv. lockdown nějakou výhodu, pak je to legitimizace času stráveného sledováním seriálů. Abyste ale čas jen neztráceli, zkuste seriály využít třeba k učení se jazyků. Tady jsou některé, které se k tomu osvědčily nám.

Vis a vis – Pokud se učíte španělsky, ale seriál La Casa de Papel jste zhlédli již v první vlně, koukněte se na Vis a Vis. Obě španělská dramata pojí nejen herečky Alba Flores a Najwa Nimri, ale také barevné kombinézy a kriminální prostředí – Vis a Vis totiž sleduje osudy vězeňkyň.

Dark – Seriál Dark z německé produkce ocení nejen milovníci němčiny, ale i fanoušci napínavých tajemných příběhů. Pochmurné německé město Winden, které se potýká se zmizením místních dětí, je navíc oproti obvyklým městečkům z amerických seriálů příjemnou změnou a za podzimních večerů vás zaručeně vtáhne.

Mythomaniac – Pro ty, kdo se chtějí zlepšovat ve francouzštině, nebo jen rádi poslouchají, jak tato řeč zní, je tu seriál Mythomaniac. První série z roku 2019 nabízí v šesti dílech spojení rodinného dramatu s dávkou humoru na odlehčení.

Peaky Blinders – Anglicko-jazyčných seriálů je nepřeberné množství, některé jsou méně a jiné více kvalitní. Peaky Blinders můžeme jistě zařadit do té druhé kategorie. Seriál pojednávající o ganzích z Birminghamu obsahuje kromě britské angličtiny také pohled do britské historie, elegantní módu dvacátých let a porci tajemného zločinu.

KNIHY

Když si chcete odpočinout od celodenního zírání do počítače, nebo se prostě odreagovat, jsou zde staré dobré knihy. My můžeme doporučit tyhle dvě.

Možnosti milostného románu – Jan Němec
Román českého spisovatele Jana Němce z roku 2019 pojednává o milostném vztahu a jeho konci. Zdaleka to není kniha, která se bude líbit všem, rozhodně je to ale kniha zajímavá.

Vděk – Delphine de Vigan
Útlá kniha francouzské autorky vypráví hořkosladký příběh svérázné ženy na konci života a věrohodně zachycuje fatalitu stáří.

 

Lucie Vodvářková

Lucie Vodvářková

hlavní koordinátorka

lucie.vodvarkova@amo.cz

více informací ▼

Lucka pochází z Ústí, studuje práva a mezinárodní vztahy s BSS v Brně a vede Pražský studentský summit. Tráví tedy dost času ve vlaku, kde se většinou snaží dohánět, co nestihla. Ve volných chvílích ráda posedí s kamarády u kafe nebo piva, případně si zaleze k některému seriálu. Než se stala hlavní koordinátorkou, vedla UNEP a zájem o ochranu životního prostředí v ní zůstává dodnes. Když Lucka zrovna Summit přímo nedělá, tráví čas s lidmi ze Summitu, nebo vypráví těm, co ho neznají, jak je super. 

SLEDUJTE NÁS!

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!