Kritiku na šampionát asi všichni vídáme na svých sociálních sítích, když se nám zrovna nezobrazuje, jaký tým hrál a jak se skórovalo. Uprostřed šílenství fanoušků sportu si ale pojďme připomenout, co vlastně bylo mistrovství vyčítáno a hlavně jestli vlny kritiky opravdu dokáží vynahradit naftou zaplavené Katarské pobřeží.
Planeta hoří, zapněme klimatizaci
Když v roce 2010 FIFA oznámila pořadatele fotbalového mistrovství světa roku 2022, mnoha lidem se nechtělo věřit legitimitě tohoto rozhodnutí. Rozjela se proto série investigací do zákulisí rozhodnutí, které pro všechny přineslo velké překvapení vzhledem k nepříznivému katarskému klimatu, ale také politickému podnebí. I přesto, že šampionát musel být odložen na listopad, mají samotné stadiony zabudované klimatizace z důvodu zachování příznivých podmínek pro hráče a fanoušky. Ještě v roce 2010, kdy byl Katar zvolen pořadatelem světového šampionátu, byla jeho ekologická stopa na „Global Hectare (gha)” druhá nejhorší na světě. To znamená, že průměrný občan Kataru by potřeboval 4,8 planety pro udržení svého životního stylu (data z EcoMENA). Od začátku minulého desetiletí se Katar zavázal ke zlepšení své ekologické stopy mimo jiné čerpáním solární energie. Tyto změny a závazky ale dostatečně neproměnily Katarský poloostrov, a tak se Katar stále řadí mezi země s nejhorší ekologickou stopou hlavně z důvodu své vysoké závislosti na fosilních palivech a destilaci vody do klimatizací.
FIFA a láska k autoritě
Fotbalová asociace povolila šampionát především kvůli financím, které autoritativní režimy vkládají do pořádání šampionátů. Mistrovství světa v Kataru se tak stalo nejdražším v historii a dvouletá investigativní činnost nevedla k žádným inkriminujícím závěrům pro pořadatelskou zemi. Hlavní vyšetřovatel korupce kolem letního mistrovství 2022 však upozorňuje na nedokonalost zprávy, kterou FIFA dodala ohledně procesu rozhodování. Předaný report neoprošťuje organizaci od její dlouholeté historie korupce a zpronevěry, která se odráží zejména na seznamu bývalých zaměstnanců FIFA vyšetřovaných nebo obviněných z korupce. Neodlučitelně spojená s historií organizace jsou také světová mistrovství pořádaná v zemích, kde se na demokracii pohlíží shora (Rusko 2018, Argentina 1978, …), kde je považována spíše za okrasný pojem a není tam tedy zabraňováno v porušování lidských práv.
Lidská práva volitelná
Již před položením základů prvního fotbalového stadionu si Katar zajistil dostatek polemiky kolem nerovnoprávnosti a utlačování žen, stejně tak jako etnických a sexualních menšin. Problematiku FIFA řešila při tiskových zasedáních ujišťováním o výjimkách uděleným mezinárodním fanouškům. Podobně se stavil Katar s podporou fotbalové organizace i k dalšímu vážnému problému – katarskému počasí, na které se, stejně jako při porušování lidských práv, dají udělat výjimky pro ty, co si připlatí.
Katarské novodobé vymoženosti přichází také s novodobou formou otrokářství. Při výstavbě stadionů zemřelo kolem 6500 pracovníků, kteří emigrovali do Kataru kvůli pracovním příležitostem. Fotbalová mistrovství vždy vytvářejí nové pracovní možnosti v zemích, kde se pořádají. Když je však pořadatelská země známá svou historií porušování lidských práv, nemusíme chodit daleko pro nalezení děsivých pracovních podmínek. Většina lidí, kteří přijeli do Kataru za prací, tak učinili pomocí systému na Blízkém Východě nazývanému „Kafala”. Tento systém zaručuje zaměstnavatelům, že pracovník nahradí svou prací náklady za své zaměstnání. Z tohoto důvodu mnozí zaměstnanci nemohli opustit Katar a dokonce ani své pracoviště bez svolení zaměstnavatele. Ti, kteří emigrovali, nejenže posléze pracovali v extrémních teplotních podmínkách, ale také žili v nehygienckém prostředí spolu s dalšími cizinci. Asi vás napadne se zeptat: Co na to FIFA? Odpověď se nachází spíše ve vydělaných milionech, nežli v ústech odpovědných osob.
Ponaučení není pro bohaté
Pokud v duchu Vánoc doufáte, že se i tento příběh dočká šťastného konce, kde si všichni uvědomí své chyby a obejmou se v nádechu zelenějších zítřků, budete zklamáni. Nejenže výkřiky upozorňující na ekologickou katastrofu, kterou mistrovství reprezentuje, byly překřičené nadšenými davy fanoušků, Katar chce také dosáhnout větších šancí stát se pořadatelem letních olympijských her roku 2036. Pod záminkou úspěšně organizovaného mistrovství se již otevírají diskuze o klimatizovaných běžeckých tratích pro Olympiádu.