Vážené delegátky, vážení delegáti!

Tak nám to zase začíná! A to tak, že ve velkém stylu. Ze všech přihlášených na letošní ročník bychom mohli složit skoro ještě jeden Summit navíc, takže jen to, že se teď potulujete po VŠE, už něco znamená. Rád bych této příležitosti využil, abych se krátce zamyslel nad tím, co se zde všechno naučíte. Samozřejmě získáte nové vědomosti, novou motivaci, nové schopnosti, nové zážitky a nové přátele. Co ale ze všeho nejvíc doufám, že získáte, je perspektiva.

Belgická politická filozofka Chantal Mouffe vyvinula teoriii agonistické demokracie, tedy demokracie rozdělené do „my” a „oni” skupin, které jsou ve stálém politickém konfliktu. To zní možná dost děsivě, ale Mouffe naopak tento konflikt považuje za klíčový pro udržení fungující demokracie – konfliktu se totiž nemůžeme zbavit, ale můžeme ho mobilizovat k rozvoji naší demokracie tak, aby tento systém fungoval. Nesmíme ovšem naše protivníky dehumanizovat a nenávidět je. V okamžiku, kdy bychom toto dovolili, by se z agonistické společnosti stala antagonistická a ztratili bychom schopnost udržovat naši demokracii a svobody, které z ní vychází.

Summit je takový náš malý model agonistické společnosti. I zde budete ve stálém konfliktu s vašimi spoludelegáty, ať už se budete bavit o boji proti pytláctví, o právech pracujících nebo o autonomních zbraních. Ať už ale budou debaty v jednacích sálech jakkoliv vyhrocené a napjaté, doufám, že neztratíte perspektivu a poznáte, co je důležité – a večer si sednete se svými kamarády, se kterými jste se před pár hoďkami zuřivě hádali, nad sklenkou kofoly (nebo něčeho ostřejšího pro ty z vás, kteří už dovršili osmnácti let) a budete se spolu smát. A doufám, že vám tohle vnímání perspektivy vydrží a to zvláště, pokud vás proudy života zanesou do politiky. Bůh ví, že dnešní politika potřebuje trochu perspektivy. Takže za celou redakci Chronu vám přeji ten nejlepší a nejzábavnější seberozvoj, který zažijete a hodně zábavy!

Stanislav Kamenický

Šéfredaktor

Vládna kríza alebo krízová vláda?

Vládna kríza alebo krízová vláda?

Ak by sme sa vrátili späť v čase a pozreli sa na výsledky slovenských parlamentných volieb v roku 2020 a hodnotili ich bez dnes už nadobudnutých skúseností, nejeden Slovák by zajasal. Slovensko sa zbavilo 12 ročnej nadvlády Smeru-SD, voľby vyhralo “liberálne“ hnutie,...

Stanislav Kamenický

Stanislav Kamenický

Assistant Secretary General of NATO

stanislav.kamenicky@amo.cz

více informací ▼