Praha, 21. března – Konferenci Pražského studentského summitu zahájili hosté debatou o brexitu. V rámci celodenního programu slavnostního zahájení vystoupil s úvodním slovem i americký velvyslanec Stephen B. King.

Úvodní blok programu letošní již čtyřiadvacáté konference Pražského studentského summitu zahájil úvodním slovem hlavní koordinátor projektu Zbyněk Novotný, následovaný americkým velvyslancem J.E. Stephenem B. Kingem a ředitelkou Asociace pro mezinárodní otázky Vlaďkou Mušálkovou.

„Co nás na prvním i na dvacátém čtvrtém ročníku Summitu spojuje? Není to názor na svět, není to ani naše profesní směřování. Je to něco mnohem jednoduššího. A při tom zásadnějšího. Je to naše snaha být aktivní, nespokojit se se standardem. Chtít víc,”  vystihl hlavní myšlenku Summitu Zbyněk Novotný.

Ústředním bodem programu byla debata o Brexitu moderovaná Světlanou Witowskou. Vystoupili v ní bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra, CEO mediálního domu CNC Libuše Šmuclerová a ekonom Tomáš Sedláček.

„Evropská unie by měla chtít po Británii jasný plán. Osobně bych považoval za nejlepší, kdyby si Británie pojistila názor svých občanů druhým referendem,”  uvedl k vyjednávání o brexitu Sedláček.

Hlavní část programu završily přednášky bývalých organizátorů projektu, kteří se prosadili nejen v diplomatickém odvětví. O fundraisingu v Lékařích bez hranic promluvil Šimon Presser, Kateřina Pljaskovová účastníkům přednášela o budování start-upu a srovnáním reálné diplomacie se simulovanou zakončil program poslanec Jan Lipavský.

V následujících dnech konference pokračuje třemi jednacími dny v hotelu Olympik. Účastníci z řad středoškoláků a vysokoškoláků budou simulovat jednání mezinárodních organizací OSN, NATO a EU. Nad letošním ročníkem vyjádřil záštitu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt pro více než 300 studentů z celé České republiky, který už téměř čtvrt století pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Dává mladým lidem možnost rozšiřovat si znalosti v oblasti mezinárodního dění a zároveň prohlubovat rétorické, prezentační a argumentační dovednosti. Akci připravuje tým více než 60 dobrovolníků, kteří pracují ve svém volném čase a bez nároku na honorář.