Kultura –⁠ protože je všude kolem a my jsme její součástí

Pokud vás zajímá, co se událo, děje či bude dít v oblasti kultury, jste na správném místě. V tomto čísle vás seznámíme s nejnovějším držitelem Nobelovy ceny za literaturu a jeho dílem, ukážeme, že spojení moderní technologie a výtvarné klasiky nese své ovoce, pozveme vás na must-attend akce a nakonec se dozvíte, co letí v sekretu. Tak se dejte do čtení!

 

Recenze:

Jeden z největších žijících autorů Afriky

aneb slova Gilse Fodena na konto Abdulrazaka Gurnaha, prvního držitele Nobelovy ceny za literaturu černé pleti od roku 1993. Po letité kritice ze strany odborníků upozorňující na ignoraci afrických spisovatelů udělila letos Švédská akademie právě jemu ocenění za nekompromisní a soucitné prozkoumávání dopadu kolonialismu a osudů uprchlíků rozpolcených mezi kulturami a kontinenty.

 

Gurnahovo dílo je protkané milovanou i ztrápenou Afrikou a lidmi, jejichž osudy byly nezvratně formovány kolonialismem. Sám byl v roce 1964 nucen utéct do Anglie po násilném povstání v Zanzibaru, které vypuklo 33 dní po vyhlášení nezávislosti na Velké Británii. Zatímco na africkém kontinentu vznikla spojením Zanzibaru a Tanganiky v témže roce Tanzánie, vykořeněný Gurnah se v Anglii ze svého žalu dostával skrze psaní.

 

Jeho poslední kniha Afterlives, jako všechny předešlé psaná v angličtině a nepřeložená do češtiny, sleduje vývoj tehdejší Tanganiky vypořádávající se s ničivou vlnou německého kolonialismu na počátku 20. století. Krutost Němců, kteří zabili tolik lidí, že je země posetá lebkami a kostmi, ale i síla, láska a psychologicky vyšperkované situace dělají z románu Afterlives knihu, která by neměla ujít vaší pozornosti.

https://www.gettyimages.com/detail/news-photo/in-this-photo-illustration-copies-of-after-lives-by-the-news-photo/1345339942?adppopup=true 

 

Strhující a srdcervoucí(The Guardian

 

Novinky z kultury:

 

ŽENY JSOU ve vedoucích pozicích. Ale pořád je jich poskrovnu…

USA, 25 nejprestižnějších orchestrů, 25 mužů v jejich čele. Situace, jež panovala ve Spojených státech po odchodu Marin Alsopové z pozice ředitelky Baltimorského symfonického orchestru v srpnu tohoto roku. Změna přichází s nově zvolenou ředitelkou symfonického orchestru v Atlantě Nathalie Stutzmannovou. Ta se stane teprve druhou ženou ve vedoucí pozici některého z nejlepších amerických hudebních těles.

(The NY Times)

 

Klimt, Google, Belvedere a AI čtyři slova a dvě nepravděpodobná spojení, která dala vzniknout něčemu úžasnému 

V posledních dnech druhé světové války shořely na zámku Immendorf v Rakousku tři fakultní obrazy od Gustava Klimta, objednané a zároveň pro přílišnou erotičnost následně odmítnuté Vídeňskou univerzitou. Jediné, co se dochovalo, byly jejich černobílé fotografie. 

 

Kouzla Klimtových barev nám však díky projektu The Klimt Color Enigma iniciovanému Google Arts & Culture ve spolupráci s Belvedere mohou opět učarovat skrze obrazy Filosofie, Medicíny a Jurisprudence. S pomocí umělé inteligence se podařilo vytvořit algoritmus, který dokáže takřka přesně reprodukovat původní barevnost maleb. Tak klikněte a běžte se pokochat.

(ARTnews, Google Arts & Culture)

 

Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti

Dne 21. října do kin vstupuje dokumentární film o jednom z nejvýznamnějších spisovatelů s českými kořeny, který již několik desetiletí žije ve Francii. Ve snímku Miloslava Šmídmajera vystoupí několik Kunderových blízkých, kteří prostřednictvím svých postřehů představí osobnost Milana Kundery, kromě toho se poukáže i na spisovatelův vztah k rodnému Brnu.

 

Akce:

 

Žižkovská noc

Festival Žižkovská noc je legendární hned z několika důvodů. Nejenže je znám svým nadupaným programem, který představuje umělce z celého světa, letos ale navíc proběhne již jeho 10. ročník, což je přinejmenším úctyhodné. Pokud byste si neradi nechali ujít interprety jako Alyona Alyona, Ventolin či Teepee, nebo se chcete nechat unést energií performance, kupte si lístky a zpestřete si prodloužený víkend od 28. do 30. října v žižkovských klubech.

 

 

Open ART Fest 

V Praze můžete od 30. do 31. 10. 2021 navštívit Open ART Fest, kde se představí více než 230 umělců z celého světa. Je připraven i doprovodný program. Tak v sobotu od 9:00 do 22:00 a v neděli od 9:00 do 19:00 doražte na holešovické Výstaviště.

 

Jazzfest Brno

Na jihu Moravy si můžete život obohatit mnoha melodiemi různých proudů jazzu. Tato nejvýznamnější jazzová přehlídka v České republiceletos nabízí například českou groove-jazzovou kapelu Muff, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, andělský hlas Lizz Wrightové nebo baryton Gregoryho Portera.   

 

Co letí v sekretu?

Sekretariát se alespoň z počátku může zdát jako těžko přístupný okruh lidí. Mimo summit jsou ale jeho členové studenti ne o moc starší než vy, kteří ve volném čase dělají spoustu více či méně normálních věcí.

Chtěli byste od nich načerpat inspiraci pro poslech kvalitní hudby, okusení nepoznaných chutí nebo prostě jenom zjistit, co vašim oblíbencům dělá radost? Přinášíme důkazy, že nejen summitem (a uměním) je člověk živ.

 

Štěpán (programový koordinátor)

Momentálně mě hrozně baví hudba a básně již zemřelého ruského anarchisty a post-punkového hudebníka Egora Letova, zakladatele skupiny Гражданская Оборона (Graždanskaja oborona). Za svoje protirežimní písničky byl Sověty pronásledován a zavřen do psychiatrické léčebny. Jeho hudba plná melancholie a nonkonformity určitě stojí za poslech!

 

Sára (místopředsedkyně SPECPOL)

Jako správná milovnice jídla ulítávám v poslední době na poke bowls. Zcela si mě omotaly kolem prstu, člověk ochutná hodně dobrých ingrediencí v lahodných kombinacích, a to vše v praktické podobě. Jsou to prostě misky čirého štěstí.

 

Honza (předseda UNEP)

Poslední dobou rád trávím čas aktivitou, které říkám stalking s lidskou tváří. Pokud jste fanoušky vědění všeho o všech a navíc máte iPhone, určitě nepředhlédněte aplikaci Najít, kde můžete pohodlně sledovat, kde se nachází vaši přátelé (pokud vám to dovolí), a tak efektivně zvát na pivo nebo kafe ty, kteří jsou vám nejblíž!

 

Matěj (zástupce hlavní koordinátorky)

Moje záliba je sportovní: závody kuliček na youtube kanálu Jelle’s Marble Runs. Ať už vás sport baví či ne, je myslím skvělé vybrat si svůj oblíbený tým a alespoň na vteřinu uvěřit tomu, že vaše fandění ovlivní to, jak rychle se bude kutálet, skákat, plavat nebo proplétat se překážkami v některé z olympijských disciplín pro kuličky. Zážitek i možnosti fanouška ovlivnit výsledek jsou ostatně stejné jako třeba u hokeje.

 

Míša (místopředsedkyně UNEP)

Mně osobně dělá hroznou radost poslech nejnovější muziky od St. Vincent. Zaprvé je to prostě nová muzika od St. Vincent, zadruhé je závan sedmdesátkového funku úžasně osvěžující a konečně zatřetí se díky tomu tím víc těším na její pražský koncert v Lucerně!