#TohleJeKonference

Závěrečná konference je vrcholem celého ročníku Pražského studentského summitu, kde budete při jednání moci využít vše, co jste se dozvěděli a naučili během pěti přípravných setkání. Jak to ale celé vypadá? V tomto dokumentu si konferenci projdeme krok za krokem. Pokud byste zde nenašli odpovědi na své otázky, neváhejte nám napsat na summit@amo.cz.

TOHLE JE UBYTOVÁNÍ

Ve středu přijedete do Prahy a půjdete se ubytovat na hotel Prokopka anebo na hostel Kolbenka.

Ubytovací pravidla platná pro oba hotely:

Cena ubytování zahrnuje snídaně a bezdrátové připojení k internetu. Ubytovat se je možné od 14:00. Do té doby si můžete na recepci odložit svá zavazadla. Poslední den je zapotřebí uvolnit pokoje nejpozději do 10:00.

Prosíme, dodržujte hotelový řád a řiďte se pokyny zaměstnanců hotelu. V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte Annu Cerhovou na e-mailu anna.cerhova@amo.cz.

Prokopova 9, 130 00 Praha 3

K hotelu se můžete dostat například tramvajemi číslo 15, 5, 9 nebo 26 z Hlavního nádraží na zastávku Lipanská, odkud je to k hotelu pouze chvilka chůze. Pokud přijedete na Florenc, nejlepší je sednout na jeden z autobusů 133, 175 či 207 a popojet na zastávku Tachovské náměstí, odkud se během dvou minut dostanete do hotelu.

Kolbenova 159/5, 190 00 Praha

Nejlepší a nejrychlejší volbou se jeví cestování metrem. Pokud přijedete na Hlavní nádraží, dojeďte metrem na Florenc a přestupte na metro B, kterým se vydejte na stanici metra Kolbenova. Pokud přijedete na Florenc, není jednodušší cesty, než se vydat rovnou metrem B. Hostel se nachází pouhé dvě minuty chůze od metra.

TOHLE JSOU AMBASÁDY

Během tohoto týdne dostanete definitivní informace týkající se návštěv vašich ambasád. Zároveň byste už měli být informováni v případě, že se letos návštěva neuskuteční. V takové situaci máte možnost využít nabídku doprovodných akcí. Všichni účastníci, kteří se účastní návštěvy ambasády, s sebou musí mít platný občanský průkaz, případně pas. Dotazy směřujte na tomas.kosub@amo.cz.

TOHLE JE SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Ve čtvrtek 21. března ráno dojedete tramvají na zastávku Václavské náměstí nebo metrem na zastávky Muzeum či Můstek. Slavnostní zahájení závěrečné konference, na němž vystoupí řada zajímavých hostů, proběhne v Hotelu Ambassador – Zlatá Husa, který se nachází v dolní části Václavského náměstí. Oficiální program naleznete zde.

Registrace na slavnostní zahájení budou probíhat od 8:15 do 9:30. Kvůli složité organizaci celé akce, médiím a pozvaným hostům je nutné dorazit včas. K dispozici bude šatna, proto prosíme, abyste ji využili na odložení svršků a zavazadel.

Dopoledne si budete moct poslechnout debatu o budoucnosti Evropy po brexitu a Summit Talks – kratičké přednášky bývalých účastníků a organizátorů Summitu. V poledne pak proběhne oběd formou rautu.

Odpoledne si všichni poslechneme plenární projevy zástupců 40 států či pozorovatelských organizací, jejichž seznam naleznete zde. Od vystupujících se očekává, že ve 2 minutách před svými kolegy představí vlastní postoj k jednomu z konferenčních bodů agendy. Téma vybírejte ideálně dle priorit zahraniční politiky vašich států či organizací a delegátům Modelu OSN doporučujeme též předem reflektovat závěrečné jednání na plénu Valného shromáždění.

Nezapomeňte text svého projevu nejpozději v úterý 18. března zaslat na e-mail marketa.gregorova@amo.cz. Na vaše projevy dostanete po konferenci od vybraných členů přípravného týmu konstruktivní zpětnou vazbu. Nenechte se rozhodně odradit zbytečnou nervozitou a pečlivě si své vystoupení připravte!

Nezapomeňte, že slavnostní zahájení je formální událostí, čemuž odpovídá i dress code business formal. To pro pány znamená tmavý oblek se světlou košilí, doplněnou kravatou nebo motýlkem a polobotky. Dámy mohou zvolit formální šaty jednoduchého střihu (ideálně pouzdrové), případně kostýmek, oboje s decentními doplňky; to vše doplněné lodičkami s uzavřenou špičkou a samozřejmě silonkami.

TOHLE JE PRVNÍ JEDNACÍ DEN

Po slavnostním zahájení konference budou následovat tři jednací dny (pátek 22. března až neděle 24. března), kde začnete konečně naplno jednat a připravovat dokumenty k jednotlivým bodům agendy. Jednání se budou odehrávat v hotelu Olympik (UNSC, DISEC, NATO, EU) a v hotelu Artemis (ECOSOC, HRC, UNEA, UNESCO a UNODC).

Oba hotely se nachází vzájemně v bezprostřední blízkosti, na stanici metra B, Invalidovna. Pokud jste ubytováni v hotelu Prokopka, cesta trvá přibližně 20 minut, počítejte však s omezeními víkendového provozu. Konkrétní spojení na Invalidovnu si můžete vyhledat zde.

Pokud jste ubytováni na hostelu Kolbenka, cesta do obou hotelů vám nezabere více než 10 minut, neboť pouze nasednete na metro B, stanice Kolbenova, a pojedete 7 minut na stanici Invalidovna.

Registrace, které pro vás budou připraveny v přízemí obou hotelů, budou probíhat všechny jednací dny od 8:30 do 8:50. Pro orgány zasedající v hotelu Olympik bude k dispozici také šatna, pro delegáty zasedající v hotelu Artemis budou připraveny věšáky přímo v jednacích sálech. Na místě se řiďte orientačním systémem, případně se nebojte ptát členů přípravného týmu.

Jednání budou probíhat od 9:00 do 18:00. Během dne si budete moci odpočinout a občerstvit se během oběda a odpoledního coffee breaku. Upozorňujeme, že pro delegáty bude k dispozici wi-fi připojení, které je však určeno pouze pro aktivity bezprostředně spojené s jednáním vzhledem k možné omezené kapacitě připojení.

Rovněž si na jednací dny nezapomeňte vzít stanovený dress code business standard. Oproti zahájení však je uvolněnější, do svých outfitů tedy můžete zapojit v rozumné míře například více barev.

TOHLE JE DRUHÝ JEDNACÍ DEN

V sobotu vás čeká jednání od rána až do večera, samozřejmě s výjimkami v podobách coffee breaků a oběda. Platí zde stejné časy a instrukce jako pro první jednací den.
Pro zájemce bude možnost během obědové pauzy a coffee breaku využít služby Printky. Více informací o tom, co to Printka je naleznete zde.
Za menší poplatek si budete moci nechat vytisknout fotografie, které jste v průběhu celého ročníku nasdíleli na Instagram pod hashtagem #TohleJeSummit.

TOHLE JE PŘÍPRAVNÝ TÝM?

Pro maturanty a studenty VŠ bude následně v sobotu večer připraven krátký program, kde se budou moci dozvědět více o možnosti stát se členem přípravného týmu. Již nyní si můžete začít promýšlet, co by vás vlastně o “sekretu” zajímalo, prostoru pro dotazy i diskuzi bude dost.

TOHLE JE TŘETÍ JEDNACÍ DEN

V neděli bude poslední den závěrečné konference i celého XXIV. ročníku. Dopoledne proběhne v podobném formátu jako předchozí jednací dny, avšak program v orgánech skončí dříve.

Orgány Modelu OSN během dopoledne ukončí svá jednání, proběhnou orgánová zakončení a po poledni se odeberou na oběd. Po obědové pauze se všichni delegáti a pozorovatelé Modelu OSN zúčastní simulace Valného shromáždění OSN (UNGA).

To začne ve 13:30 a delegáti budou hlasovat o finální podobě šesti rezolucí navržených jednotlivými orgány Modelu OSN. Z každého orgánu vyjma Rady bezpečnosti se na plénum UNGA dostane právě jeden návrh a nejpozději do samotného zahájení zasedání UNGA bude možné podávat elektronickou formou také pozměňovací návrhy. Více podrobností naleznete v samotném Jednacím řádu UNGA. Doporučujeme vám, abyste si jej prostudovali již předem.

Delegáti Modelů NATO a EU budou mít možnost jednat o vlastních dokumentech o něco déle, vlastní program jim skončí až po obědě, a to ve 14:30.

Posléze se uskuteční slavnostní zakončení XXIV. ročníku, na němž budou účastníkům předány diplomy pro nejlepší delegáty a jiná ocenění. Jeho ukončení je plánováno na 17:00.

Avšak nezapomeňte na závěrečný social event na téma Pomáda! Ten se bude konat v klubu El Mágico od 19:30.

TOHLE BUDE…?

Po návratu domů a do škol se vám možná začne po Summitu stýskat a už začnete plánovat, jakou zemi budete chtít zastupovat příště. Někteří z vás budou čelit maturitním zkouškám a pomalu začnou zvažovat poslání přihlášky do přípravného týmu. Již nyní můžeme prozradit, že přihlášky bude možné posílat nejpozději do konce března.

A to je vše. Návštěva ambasády, slavnostní zahájení a tři jednací dny. Těšíte se? My ano!

#TohleJeSummit

Nezapomeňte při celé konferenci sdílet své nové zážitky na sociálních sítích s hashtagem #TohleJeSummit.

Kontakt ohledně ubytování:

Anna Cerhová

Anna Cerhová

koordinátorka účastnického servisu

anna.cerhova@amo.cz

více informací ▼

Anička miluje různá divná přísloví, přirovnání a rčení. Když byla ještě malým pívem, maminka jí říkala, že jednou bude prezidentkou zeměkoule. A jelikož na každém šprochu pravdy trochu, studuje politologii a veřejnou politiku na FSV UK. Původně se sice chtěla stát krotitelkou tygrů, ale pozdě bycha honiti. Mezi její záliby patří zejména lamentování nad vším možným a dobré jídlo, protože co je lepší, než mít v bříšku jako v pokojíčku?

Kontakt ohledně ambasád:

Tomáš Kosub

Tomáš Kosub

programový a technický koordinátor

tomas.kosub@amo.cz

více informací ▼

Profesně již téměř summití rentiér bude letos dohlížet na produkci dopoledního programu a doprovodných akcí. Z rozumného ostraváka se musel adaptovat na studenta žijícího v Praze, který se zabývá bezpečnostními studii. Ve volném čase se vášnivě věnuje sportům, u kterých nemusí nic dělat. Je tedy profesionálem v intenzivním sledování biatlonu, Formule 1, nespočtu seriálů a je také zastánce toho, aby se elektronické sporty staly regulérním sportem olympijským.