Vyjednávání prakticky: Základní tipy a krátký trénink

Chtěli byste se umět dohodnout s kýmkoli? Kdo ne, že. Zjistěte, jak si vyjednat co nejlepší podmínky. Zažijte vyjednávací výzvu. Také se dozvíte, co ve vyjednávání funguje… a na co si naopak dávat pozor. Ještě jste nevyjednávali? Nevadí! Budeme trénovat. Konflikt je pro mnoho lidí nepříjemný – ale pro vás už to takový strašák nebude. Začnete konflikty vnímat jako příležitosti. Honza Kubíček se jako student zúčastnil 13 mezinárodních vyjednávacích soutěží a prošel si cestu od neúspěchů k úspěchům. Už jako nestudent se v globální vyjednávací soutěži pro profesionály umístil zatím vždy v top 5. Dnes na studentských soutěžích dělá hodnotitele a pořádá tréninky vyjednávání. Pracuje jako compliance konzultant.

Uzbekistan: International Law & International Relations in Protecting Heritage

Diyora Rafieva is an attorney and activist from Uzbekistan. She is a prominent local advocate for the protection of cultural heritage, halting forced evictions, and preventing unregulated construction in the old town of Samarkand, which is under both national and international protection. Diyora carries out pro bono activities for local residents and legal analysis for institutions. In the past, she worked as a legal consultant in the state agency focused on heritage preservation, a private law firm, and NATO’s diplomatic mission in Central Asia.

Krizový management a policy making

Lucie Hofmanová vystudovala mezinárodní vztahy a evropská studia a v současné době dokončuje studium bezpečnostního a krizového managementu. Má více než pět let zkušeností v politice, kde působila na různých, především analytických pozicích. Nyní zastává roli poradkyně ministra vnitra a zaměřuje se především na legislativní proces. V rámci své přednášky se interaktivní formou zaměří na proces tvorby veřejné politiky. Účastníci budou mít možnost nahlédnout do zákulisí tvorby politik, pochopit složitost celého procesu, a vyzkoušet si, jaké výzvy a rozhodnutí tento proces přináší. Přednáška je určena všem, kdo se zajímají o fungování veřejné správy, politických strategií a legislativních procesů.

Migrační politika EU v praxi – reportážní cesta do Řecka

Jolana Humpálová působí jako zástupkyně šéfredaktora ve Voxpotu, nezávislém médiu zaměřeném na zahraniční dění, kde připravuje i podcast Puls. Nejčastěji se soustředí na politická a lidskoprávní témata a na to, jak se proměňuje (nejen evropská) společnost – zajímají ji proto mj. otázky růstu krajní pravice, migrace, práv žen nebo manosféry. Reportovala z Japonska, Turecka, Velké Británie, Itálie, Švédska, Dánska a dalších zemí.

V přednášce v rámci PSS rozebere svou loňskou reportážní cestu do Řecka, kde sledovala migrační situaci na ostrově Lesbos a dopady evropského přístupu k migraci, i své dosavadní novinářské zkušenosti. Dozvíte se tedy například, jak takové reportáže vznikají i na jaké překážky reportérka narazila.

Role NATO a EU v oblasti bezpečnosti a obrany – mise, operace a spolupráce medzi těmito organizacemi

Šárka Tesařová působí na Stálé delegaci České republiky při NATO jako obranná poradkyně. V minulosti měla možnost se podílet na českém předsednictví v Radě EU v roce 2022 či absolvovala stáž v NATO Allied Command Transformation. Vystudovala mezinárodní vztahy a bezpečnostně strategická studia. V rámci své přednášky se zaměří na roli NATO a EU v oblasti bezpečnosti a obrany, včetně jejich misí a operací a konkrétních příkladů spolupráce mezi těmito organizacemi.

Ohlédnutí za třemi lety plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu

Pavel Gruber v minulosti působil jako vedoucí oddělení humanitární a rozvojové pomoci v Charitě ČR, angažoval se jako předseda správní rady Českého fóra pro rozvojovou spolupráci a 9 let vedl jako ředitel české Lékaře bez hranic. Působil v zahraničí na řadě misí, podílel se na vzniku Centra sdílených IT služeb pro MSF v Praze nebo think tanku v oblasti veřejného zdraví Ministr zdraví. Od léta 2023 působí jako ředitel Amnesty International Česko.

Jak používáme historické události v politické argumentaci

Historický podcast Martina Gromana a Michala Stehlíka „Přepište dějiny“ se věnuje od roku 2020 dějinám ve veřejném prostoru a moderním dějinám obecně. Michal Stehlík vyučuje na Filozofické fakultě UK české moderní a soudobé dějiny, Martin Groman je vyučujícím Fakulty sociálních věd UK s tématy dějin médií. Vystoupení autorů podcastu se zaměří na to, jak je aktuálně historie využívána ve veřejném prostoru, jaké příklady z minulosti využívá politika, které události si v posledních letech aktualizujeme a jak se s dějinami manipuluje.

Prežije medzinárodné liberálne usporiadanie?

Jozef Bátora je profesorom na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a na Katedre medzinárodných vzťahov na Webster University vo Viedni. Doktorát z odboru politológie má z Univerzity v Oslo a pôsobil ako výskumný pracovník na Centre európskych štúdií ARENA na Univerzite v Oslo, hosťujúci profesor na Freeman Spogli Institute for International Studies na Stanfordskej univerzite v Kalifornii a vedecký pracovník na Rakúskej akadémii vied vo Viedni. Vo svojom výskume sa venuje politickým inštitúciám, organizačnej teórii, diplomacii, privatizácii vojenstva, bezpečnosti, vládnutiu v EÚ a identitám v globálnej politike. Jeho výskumné práce sú publikované v popredných medzinárodných vedeckých karentovaných časopisoch. Rád sa v debatách venuje otázkam vývoja globálneho usporiadania, perspektívam udržania liberálnej demokracie a možnostiam rozvoja slobodnej strednej Európy.