Konec kampaně: Co bude po Miloši Zemanovi?

Denisa Hejlová

Jan Kysela

Při zahájení workshopu tentokrát proběhne debata o konci prezidentských voleb a výhledu do budoucna. Co lze čekat od prezidenta Pavla nebo prezidenta Babiše? Jakými způsoby se snažili zapůsobit na voliče? Jak se dá čekat, že pojmou své prezidentství? A co na Hradě zůstává po Miloši Zemanovi? O těchto a dalších otázkách budou diskutovat politolog a ústavní právník Jan Kysela a odbornice na politický marketing a politickou komunikaci Denisa Hejlová.

Hosté dopoledních seminářů:

Vendula Kazlasukas

Vendula Kazlauskas je analytičkou AMO. Vystudovala obor Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a Dějiny umění na Filozofické fakultě stejné univerzity. Absolvovala studijní pobyty na Missouri State University ve Washingonu D.C. a na Vytautas Magnus University v litevském Kaunasu.

V letech 2014-2019 pracovala v Evropském parlamentu v Bruselu. Věnuje se problematice české zahraniční politiky vůči EU, Evropské unii a oblasti Pobaltí a klimatické politice EU.

Na IV. přípravném setkání bude tématem jejího semináře právě klima politika Evropské unie. Dozvíte se jaká hlavní opatření a strategie EU plánuje s cílem dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.

Ondřej Lánský

Ondřej Lánský je sociologický teoretik systematicky se věnující dvěma oblastem na pomezí politické teorie a politické sociologie. Převážně se zabývá tématem elit a oligarchie v české společnosti. Je vedoucím Oddělení politické filosofie a výzkumu globalizace na Filosofickém ústavu AV ČR, v.v.i. a vede Katedru občanské výchovy a filozofie na Pedagogické fakultě UK. Má zahraniční akademické zkušenosti z Německa, USA a Španělska a je autorem několika sociologických publikací.

Ondřej Lánský se bude na IV. workshopu věnovat tématu sociologie globalizace a mimo jiné přiblíží, jaké dopady má globalizace na příjmy, rozdělení bohatství a nerovnosti.

Lenka Do

Lenka Do od dubna zastává funkci ředitelky kabinetu členy vlády Jana Lipavského na Ministerstvu zahraničních věcí. Donedávna byla také tiskovou mluvčí ministerstva. Po návratu ze studia v zahraničí nastoupila na Britské velvyslanectví v Praze, kde se věnovala české domácí politice a veřejné diplomacii, poté také agendám interní bezpečnosti, spravedlnosti a lidských práv.

Vystudovala bakalářský obor Mezinárodní teritoriální studia a magisterský obor Americká studia na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Během studia strávila též semestr na University of New Orleans ve Spojených státech.

Na její přednášce se budete moci seznámit s pohledem na tvorbu české zahraniční politiky člověka zevnitř ministerstva zahraničí a dozvíte se něco víc o každodenních úkolech, které udržují českou diplomacii akceschopnou.

Jana Peterková

Jana Peterková je odbornou asistentkou na Katedře mezinárodních studií a diplomacie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE. Zabývá se problematikou diplomatických studií se zaměřením na veřejnou a kulturní diplomacii, mezinárodním vyjednáváním a dále tématem ekonomické diplomacie a diplomatického protokolu. Vyučuje předměty zaměřené na diplomacii a diplomatický protokol. Na její přednášce se budete moci dozvědět více o teorii mezinárodního vyjednávání a příkladech z diplomatické praxe. Jaké faktory hrají ve vyjednávání roli? Jak se může lišit přístup malých a velkých států? Jakou strategii či taktiku vybrat? Na tyto a další otázky můžete na workshopu zkusit najít odpověď.

Konsent, z. s.

Lektoři spolku Konsent (dlouhodobě se zaměřujícím na téma sexuálního násilí a jeho prevence) budou mít na přípravném setkání interaktivní přednášku zaměřenou na zcitlivění k tématu respektu, hranic, souhlasu, sexuálního násilí a toho, jak být oporou někomu, kdo se nám svěří, že má s obtěžováním nebo násilím zkušenost.

Stužák, z. s.

Studenti žákům, zkráceně Stužák, uskuteční na 4. přípravném setkání workshop “Politik není jogurt”. V rámci workshopu zaměřeného na politický marketing budete mít možnost vytvořit si politickou stranu včetně názvu, loga, zvolení lídra a přípravy na tiskovou konferenci na určité téma. Celý program je prokládaný zábavnými až bizarními příklady související zejména s online marketingem a prezentací politiků a političek na sociálních sítích.

Valerie Reed

Valerie Reed působí od léta 2021 jako politická referentka na Velvyslanectví USA v Praze. Dříve působila mimo jiné v Caracasu ve Venezuele a v Kyjevě na Ukrajině.  Několik let také pracovala ve Washingtonu na ministerstvu zahraničí na politice nešíření jaderných zbraní.  Získala magisterský titul v oboru mezinárodních vztahů na Univerzitě George Washingtona a bakalářský titul v oboru politologie a anglické literatury.

Na IV. workshopu bude mít přednášku o Euro-atlantickém partnerství, ze kterého USA i EU již desítky let těží díky vzájemné spolupráci nejen v oblasti zahraniční politiky.

Česká středoškolská unie

Česká středoškolská unie je nezávislý spolek sdružující studenty z celé republiky. Jejich hlavním cílem je hájit názory a zájmy středoškoláků, usilují také o modernizaci vzdělávání a podporují studentské samosprávy. Během své desetileté existence mají za sebou řadu úspěšných kampaní jako například „Revoluce na střední” nebo kampaň „Hlásíme se o slovo”, která se věnovala problematice zavedení povinné maturity z matematiky.

Na jejich program se dozvíte něco víc o stavu českého vzdělávání. Co jsou slabé a silné stránky českého školství? Co trápí české středoškoláky? Co můžeme jako jednotlivci dělat pro lepší školství? Na tyto otázky si v průběhu workshopu zodpovíme.