Jak bude workshop rozvržen?
Vzhledem k tomu, že se blíží příprava zasedání Valného shromáždění na Summitu, je potřeba sladit a argumentačně podložit stanoviska jak jednotlivých regionů, tak především států a delegátů. K tomu poslouží část dopoledního programu. Delegáti OSN se po úvodních informacích rozdělí pro druhé delegační setkání, kde budou konzultovat svá stanoviska a obdrží rovněž informace k tomu, jak bude UN GA na Summitu vypadat. Tato první část bude probíhat pro všechny delegáty OSN. Druhá část se bude týkat pouze vedoucích delegací, kteří budou mít v místnostech podle regionů specifické jednání. Ostatní delegáti si mohou zvolit jeden z nabízených seminářů.
Tereza Jermanová - Egypt a Tunisko
Tereza Jermanová je analytičkou Výzkumného centra AMO se specializací na Egypt, Tunisko a politickou transformaci v arabských zemích. Od roku 2018 působí také jako členka Správní rady AMO.
Je odbornou asistentkou na Katedře Blízkého východu na Filozofické fakultě UK, kde vyučuje současnou politiku na Blízkém východě a v severní Africe. Titul Ph.D. získala v oboru komparativní politologie na University of Warwick ve Velké Británii. Je absolventkou magisterského studijního programu zaměřeného na politiku zemí severní Afriky na University of Exeter, a studovala politologii na Univerzitě Karlově v Praze a na Sciences Po v Paříži. Odborně se věnuje především domácí politice v Tunisku a Egyptě, demokratizaci a procesům vytváření ústav.
V minulosti v AMO působila například jako editorka Agendy pro českou zahraniční politiku nebo koordinovala vzdělávací projekt Chci znát svá práva v EU a školení egyptských novinářů v roce 2011.
Přednáška bude v širším auditoriu. Nejprve by proběhla prezentace jako taková a následně by se debata ubírala podle dotazů účastníků. Interaktivita tedy bude nižší, avšak tématicky je seminář velmi atraktivní.
Pavla Gomba - šéfka UNICEF v ČR
Pavla Gomba již od roku 2000 vede UNICEF v České republice. Řídí tedy všechny činnosti a aktivity organizace, zabezpečuje její vztahy se zahraničními partnery, zajišťuje PR organizace a rovněž dozoruje činnostem v Africe, Asii a Střední Americe. Byla rovněž členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vystudovala VŠE v Praze a doktorský titul získala na Technické univerzitě v Ostravě.
Ondřej Dočkal - Rozvojová a humanitární pomoc v praxi
Zkušenost s elektřinou v Bangladéši a uprchlíky v Turecku Jaké to je přímo se účastnit rozvojových či humanitárních projektů v rozvojových zemích? Jak se očekávání můžou lišit od reality? Seminář založený na zkušenostech ze dvou velkých projektů – první zajištující elektrifikaci Bangladéše, druhý ohledně organizace humanitární pomoci EU uprchlíkům v Turecku.
Po studiu ekonomie na University of Cambridge začal Ondřej pracovat jako konzultant v Boston Consulting Group. V BCG se zaměřuje především na dlouhodobé strategie firem, vlád a organizací v nejrůznějších odvětvích s využitím technologií. Pracoval i na vytvoření energetické strategie Bangladéše nebo na nastavení programu humanitární pomoci v Turecku pro 2 miliony Syřanů.
Seminář bude spíše krátkou prezentací a především diskusí na téma rozvojové pomoci. Určitě se nebojte zapojit, jedná se o interaktivní seminář a máte se na co těšit.
Časové rozvržení workshopu
Model OSN
9:30 – 10:10 probíhá zahájení workshopu v aule
DELEGACE OSN
10:00 – 11:10 setkání delegací (znáte ze třetího workshopu – diskuse a feedback k delegačním stanoviskům)
11:10 – 12:30 regionální jednání vedoucích delegací
- Africká skupina
- Asijsko-pacifická skupina (APG)
- Latinská Amerika (GRULAC)
- Východoevropská skupina (EEG)
- Západní Evropa a ostatní (WEOG)
11:10-12:30 členové delegací (mimo vedoucích kteří mají svůj program) si volí jeden ze seminářů
- Tereza Jermanová – Mezi nadějí a zklamáním: Egypt a Tunisko 9 let po arabském jaru
- Ondřej Dočkal – bývalý člen přípravného týmu, konzultant BCG
Od 12:30-13:00 obědová pauza
Od 13:00 do 16:30 probíhá odpolední program v orgánech
Modely NATO a EU
9:30 – 10:10 probíhá zahájení workshopu v aule
Pro NATO probíhá od 10:10 program nastavený předsednictvem.
10.10 – 12.30 Cuban Missile Crisis Simulation, morning session
12.30 – 13.00 Lunch break
13.00 – 16.30 Afternoon session
Model EU včetně pozorovatelů má zajištěn vlastní program
10:20-12:30 (změna oproti emailu) Pavla Gomba – aktivity UNICEF and beyond, přednáška a diskuse
- Docentka Markéta Pitrová ze zdravotních důvodů nemůže dorazit, je tedy zajištěn náhradní program
Od 12:30-13:00 Obědová pauza
Od 13:00 do 16:30 Odpolední program