Dopolední semináře

Bohumil Kartous

Future: ON! (společenské výzvy, vzdělávání a problém informačního chaosu)

jazyk: čeština

typ: diskuze

Všimli jste si, na čem jedeme do budoucnosti metaversu a AI? Je to parní stroj výchovy, vzdělávání a orientace v informačním chaosu. V situaci, kdy dochází a bude docházet k prudké změně evolučních podmínek života, je to cesta do minulosti, ne do budoucnosti. Jakoby nám to ale nevadilo. Příslovečný technologický Achilles zběsile utíká, ale želva sociální adaptace se těžkopádně plouží a někdy ho až okázale ignoruje. Jenže jestli chceme držet kontrolu nad naší vlastní budoucností a podělit se o odpovědnost za ní s nastupujícími generacemi, potřebujeme se zorientovat v digitální džungli, ve které jako novodobí sběrači a lovci žijeme, a naučit se krotit její šelmy. Pojďme si říct, kudy vede cesta z No Future k Future ON! 

To vše se dozvíte s Bobem Kartousem, autorem knižního diptychu z žánru non-fiction s názvem No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality? a Future: ON!. O vzdělávání a problematice dezinformací publikuje v řadě českých médií. Působí jako editor Britských listů, kritického internetového deníku. Od roku 2018 slouží jako mluvčí Českých elfů, občanské skupiny zabývající se dezinformacemi v českém digitálním prostoru. Je spoluiniciátorem kampaně Nelež, která zvyšuje společenskou odpovědnost firem v otázce dezinformací. Seminář je vhodný pro všechny, kteří se zajímají o problematiku vzdělávání a dezinformací a chtějí si s autorem promluvit o různých společenských výzvách.

Rozárie Haškovcová

(Ne)udržitelnost Fast fashionu

jazyk: čeština

typ: přednáška + diskuze

Rozárie Haškovcová je mladá environmentální aktivistka a influencerka. Studuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze politologii a mezinárodní vztahy. Mimo popularizace environmentálních témat na sociálních sítích (@shluk.bunek) přednáší také na základních a středních školách v rámci udržitelného grantu Univerzity Karlovy. Také organizuje i tzv. Swapy, což je akce na výměnu oblečení. Absolvovala stáž u paní poslankyně Kocmanové, která působí ve výboru pro životní prostředí PS a na Ministerstvu životního prostředí.

Po krátkém představení problému bude následovat diskuze ohledně novodobého trendu fash fashion, na který se zaměří hlavně z hlediska životního prostředí, jak jej ovlivňuje a jak postupně přispívá ke zhoršující se klimatické krizi. Seminář je vhodný pro všechny, co se o toto téma zajímají, či se chtějí v tomto oboru vzdělat.

Lukáš Onderčanin

Ako (ne)zničiť slobodné médiá

jazyk: slovenština

typ: beseda

Lukáš Onderčanin pracuje ako zahraničnopolitický redaktor v denníku SME. Venuje sa najmä strednej a východnej Európe vrátane Ukrajiny, Ruska či krajín V4. Pracuje aj ako šéfredaktor štvrťročníka Príbehy 20. storočia, ktorý vydáva občianske združenie Post Bellum. Na diskusii pre všetkých, koho zaujíma stav žurnalistiky v našom regióne, sa bude venovať tomu, ako politici, štát či oligarchovia dokážu obmedzovať slobodné médiá. Pozrieme sa na to, ako dokázal Viktor Orbán aj cez inzerciu získať vplyv nad médiami, prečo poľská štátna televízia vysielala roky propagandu a prečo sa osudy investigatívnych novinárov na Slovensku, Ukrajine či na Malte skončili tragicky.

Galyna Pastukh

Using data journalism for countering disinformation and covering the war

jazyk: angličtina

typ: přednáška

Explore the strategic use of data journalism to counter disinformation and covering the war. This interactive presentation showcases innovative tools, data visualizations, and projects from recent years, providing identification and analysis of Russian disinformation and propaganda. Additionally, gain valuable perspectives on becoming a data journalist or analyst and why it is crucial for both education and professional growth. Discover the impact of the training program of the organization Texty, with over 20 alumni now contributing to their work, international organizations and think-tanks. 

Join Galyna Pastukh, the Deputy Director of Texty, a think-tank and independent media based in Ukraine. It is one of the top civil society organizations globally doing research in the online space. They have developed cutting edge solutions for online monitoring, reporting, and visualization of disinformation in online media outlets and social media networks. This seminar is suitable for everyone interested in the topic of disinformation and how to dive into this field career wise.

Vladimir Đorđević

Kontroverze EU, neboli proč udržuje Balkán stabilní, ale ne demokratický 

jazyk: čeština

typ: diskuze + dokument 

Vladimir Đorđević se narodil v Kragujevaci v Srbsku, vyučuje na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně a na FSS Masarykově univerzitě. Publikoval články v Nationalities Papers, European Security, Communist and Post-Communist Studies, Problems of Post-Communism, Journal of Balkan and Near Eastern Studies, a Journal of Slavic Military Studies. Diskuse o rozšíření EU o západní Balkán půjde nad rámec obvyklých úvah o tomto procesu, aby se podívala na kontroverznější rozhodnutí EU, která udržela tuto část Evropy stabilní, ale ne demokratickou. Věčné regionální problémy, od korupce po nepotismus, od klientelismu po slabé institucionální systémy, budou diskutovány ve světle ruské invaze na Ukrajinu a nové geopolitické reality. Dokumentární film a následná diskuse mohou zaujmout nejen studenty politologie a balkanistiky, ale i širší veřejnost.

Magdalena Slezáková

Má novinařina udržitelnou budoucnost?

jazyk: čeština

typ: moderovaná diskuze

Magdalena Slezáková je novinářka a spoluzakládající členka redakce Deníku N. Působí v zahraniční redakci, kde se specializuje na dění ve východní Asii, a zejména v čínskojazyčném prostoru. Těžištěm její práce jsou hlubší analytické materiály, v nichž se věnuje nejen východoasijské politice, ale také širším společenským a kulturním fenoménům. Je absolventkou filologie na FF UK, studovala sinologii a jihovýchodoevropská studia. V semináři s ní účastníci budou moci diskutovat nejen o východní Asii (a jejím prolnutí se strukturami OSN), ale také o tom, co dnes znamená novinařina a jestli má udržitelnou budoucnost. Seminář je vhodný pro všechny účastníky.