Podívejte se společně s námi na výčet hostů, kteří nás navštíví během 4. workshopu XXIX. ročníku. V rámci dopoledních seminářů nás tentokrát navštíví hned 7 hostek a hostů, kteří otevřou témata sahající od historie přes kulturu a diplomacii až k současným politickým událostem. Těšit se na ně můžete v sobotu 27. ledna 2024 od 10.40 do 12 hodin. A my se těšíme také na vás!
Dopolední semináře
10:40-12:00
Vladimír Černý
Vladimír Černý: Politické procesy v zemích východního bloku v letech 1948–1989
jazyk: čeština
typ: přednáška
Vladimír Černý vystudoval historii a politologii na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho specializací jsou dějiny 20. století, zejména vývoj středoevropského prostoru v období let 1914–1989. Zabývá se také moderními dějinami Velké Británie a vojenskou historií. Mimoto se již řadu let věnuje popularizační činnosti a je autorem více než 500 populárně naučných článků. V současné době působí na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. V minulosti spolupracoval na výzkumných projektech s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a Ústavem pro studium totalitních režimů.
Přednáška bude zaměřena na politické procesy v zemích východního bloku v letech 1948–1989. Nejprve se podíváme na definici pojmu politický proces, dále se budeme věnovat mechanismu těchto tribunálů v komunistických totalitních systémech a oficiální propagandě, která procesy doprovázela. V závěru se zaměříme na současnou situaci v Evropě a diskuzi o tom, zda mohou politické procesy probíhat v demokratických státech a jak zabránit zneužití soudnictví k politickým účelům. Přednáška je vhodná pro všechny.
Jazgul Ibraimova
Prague Civil Society Centre & Jazgul Ibraimova: Reflection of Decolonisation in Kyrgyz Media and Films
jazyk: angličtina
typ: přednáška
Prague Civil Society Centre, a non-governmental organization, works with civil society from 17 countries across Central and Eastern Europe and Central Asia. This includes countries where authoritarian rulers aim to liquidate civic engagement and independent media, and we support those who push back. The Centre provides grants, trainings and professional exchanges, supports human rights lawyers, journalists, rule of law advocates, environmental and anti-domestic violence campaigners and many other energetic leaders. This seminar is suitable for everyone.
Jazgul Ibraimova is a media researcher and film critic with a passion for cinema and activism. As a regional MEL specialist at Institute for War and Peace Reporting Central Asia, she brings her expertise in media and research to support positive social change. Jazgul is an alumni of Kyrgyz-Turkish Manas University and American University of Central Asia, and her master project “Discovering a Kyrgyz Shorts” won the Best Master’s project award and was published in STEPPE online media. With her personal blog on Medium (https://medium.com/@jazzibraimova), she continues to share her insights on cinema and activism.
Lubomír Kopeček
Lubomír Kopeček: Mocnáři na republikánském trůnu? Havel, Klaus a Zeman
jazyk: češina
typ: přednáška
Lubomír Kopeček je profesorem politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, dále působí v Národním institutu SYRI. Je autorem či spoluautorem řady článků a také knižních monografií, mimo jiného o stranách politických podnikatelů („The Rise of Entrepreneurial Parties in European Politics”, Palgrave Macmillan 2020), „Éra nevinnosti. Česká politika 1989-1997” (Barrister & Principal 2010) nebo několika biografií českých prezidentů.
Ve své přednášce se zaměří na prezidenty Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana a jejich výkon funkce. Součástí je i pohled na jejich předchozí kariéru, protože jde o trojici, která významně ovlivnila vývoj v naší zemi už v předprezidentském období. Výklad obsahově vychází hlavně z jeho knihy „Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman. Paralelní životopisy”. Přednáška je vhodná pro všechny.
Martin Hrabálek
Martin Hrabálek: Latinská Amerika – současné problémy a globální postavení
jazyk: češina
typ: přednáška
Martin Hrabálek se dlouhodobě zabývá problematikou Latinské Ameriky, především s ohledem na politické problémy a problematiku rozvoje. V současné době působí jako odborný asistent na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně a přednáší na Fakultě sociálních studií na Masarykově univerzitě. Je autorem řady odborných článků a knih, například Latinská Amerika a její rozvojové problémy: Nesnadná cesta vpřed?
V rámci přednášky se bude věnovat aktuálním politickým a ekonomickým problémům v regionu a celkovému postavení Latinské Ameriky v globálních politických a ekonomických vztazích. Přednáška je vhodná pro všechny.
Emily Ann McLaughlin
Multilateral Negotiations: A Discussion with Canadian Ambassador Emily McLaughlin
jazyk: angličtina
typ: beseda
Interested in learning more about what it is like to represent Canada as a negotiator at the United Nations or another international organization? How do you get your instructions? Who sets the priorities? How do you know who your friends are? And what does it matter if you “take note of” something or “welcome” it?
Come to a discussion with H.E. Emily McLaughlin, Ambassador of Canada to the Czech Republic. She has negotiated on Canada’s behalf at the United Nations and in the Organization of American States, and she will share some of her tips, advice, and stories about what happens at the negotiating table (and in the corridors between meetings!). This discussion is suitable for everyone.
H.E. Emily McLaughlin joined the Department of Foreign Affairs and International Trade in 2001. Her early assignments were as a policy adviser in the Mexico and the European Union divisions and as a departmental adviser in the Office of the Secretary of State for Africa, Latin America and La Francophonie, where she also worked as a legislative assistant. She has worked as a trade commissioner in the Calgary regional office and was a departmental adviser in the Office of the Minister of Foreign Affairs. She has served abroad at the Permanent Mission to the United Nations in New York, the High Commission in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in London and the Consulate General in Hong Kong. Most recently, she was the director of the Inter-American Affairs division.
Fatima Rahimi
Fatima Rahimi: Vhled do aktuálního dění v Afghánistánu
jazyk: češina
typ: přednáška
Fatima Rahimi je novinářka Deníku Referendum, moderátorka pořadu o náboženství a spiritualitě Hergot! na Českém rozhlasu Radio Wave, terapeutka ve výcviku a lektorka. Rahimi pochází z Afghánistánu, z města Herát blízko hranic s Íránem a již dvacet let žije v ČR. Ve své novinářské práci se věnuje socio-politickým děním v Afghánistánu a v Íránu, zajímá se a píše o sociálních tématech v Česku, o migraci a také o duševním zdraví.
Fatima Rahimi se v této přednášce zaměří na aktuální socio-politické události v Afghánistánu. Seminář účastníkům přinese vhled do politických dějin v Afghánistánu a její propojení se sociální a kulturní rovinou. Přednáška je vhodná pro všechny.
Tadeáš „Meon” Jojko
Tadeáš „Meon” Jojko: Jak anime ovládá politiku?
jazyk: češina
typ: přednáška
Přednáškou provede Mgr. Tadeáš Jojko, který vystudoval japonská a mediální studia. O anime, manze a svých jiných zájmech tvoří videa na YouTube pod přezdívkou „Meon”.
Popularita moderní asijské kultury po celém světě s každým rokem stoupá. I u nás se loni stal brněnský festival japonské kultury Animefest největší fanouškovskou akcí v České republice. Co se ale na první pohled může zdát jako nevinná zábava dokáže mít silný politický vliv, který dokáže formovat naše názory na světové mocnosti. Všimly si toho už i některé totalitní státy. V této přednášce si rozebereme vliv anime na světovou politiku a jak se Čína pokouší využít jeho popularitu, aby si západní publikum co nejméně všímalo těch nepěkných částí její minulosti a přítomnosti. Tato přednáška je vhodná pro všechny.