Beseda o fungování a roli neziskového sektoru
Sylva Horáková vystudovala původně podnikovou ekonomiku, ale finanční řízení projektů ji dovedlo do neziskového sektoru, kde již pracuje přes 15 let. Dlouhá léta strávila v rámci programového managementu rozvojovou a humanitární prací v zemích post-sovětského sektoru (Rusko, Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie, Abcházie). V letech 2014-2019 pracovala pro organizaci Člověk v tísni jako ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii. Spolu se svými kolegy podporovala disidenty a lidskoprávní aktivisty působících v zemích s restriktivními režimy. Od roku 2020 pracuje pro mezinárodní humanitární zdravotnickou organizaci Lékaři bez hranic na pozici ředitelky české kanceláře. Ve volném čase jezdí do zahraničí s OBSE pozorovat volby jako mezinárodní volební pozorovatelka.
Ministerstvo obrany od Afriky k Ukrajine
Tomáš Kopečný, vůdčí osobnost české muniční iniciativy, bývalý náměstek ministra obrany s více než desetiletými zkušenostmi v agendách obrany a obranného průmyslu, koordinuje od ledna 2023 českou podporu Ukrajině i v humanitárních a rekonstrukčních aspektech. Za svůj přínos v pomoci Ukrajině obdržel Tomáš Kopečný v roce 2022 Řád za zásluhy a v roce 2024 od prezidenta Ukrajiny Řád knížete Jaroslava Moudrého. Počas jeho besedy se tak můžete těšit na cestu z poradce ministerstva pro Afriku až po rekonstrukci Ukrajiny.
Nová Evropská komise a její priority
Od roku 2014 byla Monika Ladmanová členkou kabinetu eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů v Bruselu a od roku 2019 byla součástí kabinetu místopředsedkyně
Evropské komise pro hodnoty a transparentnost a od roku 2022 je vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR. Po studiu na právnické fakultě UK a Columbia University New York pracovala v Českém helsinském výboru, neziskové organizaci obhajující lidská práva. Následně strávila deset let ve vedení nadace Open Society Fund Praha, zabývající se projekty na posílení demokracie, odstranění diskriminace a na boj s korupcí. Poté pracovala v IBM Česká republika jako manažerka společensky prospěšných projektů. V rámci besedy na Pražském studentském summitu se bude věnovat nové Evropské komisi a jejím prioritám pro nadcházející období. Diskuze nabídne pohled na výzvy, kterým v současnosti čelí Evropa, a způsoby, kterými na ně reaguje evropská politika. Akce je určena všem, kdo se chtějí seznámit s odbornými názory, sdílet své myšlenky a diskutovat o budoucnosti Evropy.
Vojnové zločiny v Juhoslávií, práca medzinárodného trestného trbunálu
Vladimír Dzuro, emeritní policejní rada, se narodil v Kladně. V letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista pro Policii České republiky, nejprve u Kriminální policie v Praze 10 a později v Národní ústředně Interpolu v Praze. V roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii (UNPROFOR), od dubna 1995 pak zastával více než devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Den Haagu, v Nizozemsku. Do března 2023 vedl kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku. V současne době se věnuje přednáškové činnosti jak v České republice tak v zahraniči.
Za dlouhodobý a mimořádný přínos pro budování bezpečí a míru. Od Italské diplomatické akademie obdržel Mezinárodní cenu jako uznání přínosu ve zlepšování postupů při uplatňování spravedlnosti a zákonnosti ve světě. Od generálního tajemníka OSN obdržel Cenu za dlouholetou službu. Unikátní osobní svědectví přináší v tištěné i audio podobě kniha Vyšetřovatel – Démoni balkánské války a světská spravedlnost. V rámci přednášky na Pražském studentském summitu se bude věnovat problematice válečných zločinů v Juhoslávii a práci Mezinárodního trestního tribunálu počas tohto období teroru a násilí v regionu.
Angažovanie mladých ľudí do klima aktivizmu
Klára Bělíčková je klimatická aktivistka a bývalá mluvčí studentského klimatického hnutí Fridays for Future. Pracuje v Re-setu, platformě pro sociálně-ekologickou transformaci. Zabývá se tam problematikou bankovnictví a pojišťování fosilního průmyslu a kampaněmi, které se zaměřují na demokracii, transparentnost a problematiku napojenou na byznys EPH Daniela Křetínského. Moderuje studentský podcast MOSHPIT, věnovaný aktuálním tématům mladé generace. Studuje politologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Klimatický aktivismus má mnoho podob – od hlasité Gréty, přes petice, až po rajčatové omáčky na obrazech.
Na workshopu se budeme zabývat nejen klimatickou krizí, ale také kritickou reflexí současného (klimatického) aktivismu. Celý blok bude prokládán praktickým workshopem, kde se dozvíte, jak se stát součástí občanské společnosti, jak přemýšlet nad taktikami a strategiemi, nebo jak si ustálit svůj kolektiv – a to nejen v otázkách klimatu. Je ale toto všechno efektivní? Proč se někteří lidé uchylují k těmto typům akcí a jaké mají reálné dopady? Jak vypadá situace v České republice?
Nedostupné bývanie, bezdomovectvo, udržateľný rozvoj miest
Adam Zábranský je od roky 2014 zastupitelem hlavního města Prahy. Na pražském zastupitelstvu působil v různých časech ve výboru pro územní plánování, sport a volný čas, legislativu a protikorupční opatření či v kontrolním výboru. Byl také v letech 2017-2019 předsedou zastupitelského klubu Pirátů. Aktuálně je členem dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská Holding a.s.. V únoru 2023 byl zvolen členem Rady hlavního města Prahy s gesci majetku, transparentnosti a legislativy. V rámci přednášky na Pražském studentském se zaměří na nedostupné bydlení, bezdomovectví a udržitelný rozvoj měst.