Lea Surovcová
Zpravodajství o současných sociálních problémech ČR
Lea Surovcová, redaktorka ČT, se ve své novinářské práci zaměřuje na lidi s těžkým osudem (vážně nemocné, rodiče samoživitele, seniory v tíživých situacích, lidi bez domova nebo ovdovělé rodiny). Často právě její reportáže vyvolávají konkrétní pomoc. Jako první upozornila před lety na problematiku rodin, které nemají peníze na školní obědy svých dětí, což vedlo k systémové změně. Zároveň lidem v těžkých situacích pomáhá i ve volném čase. O její práci a dobročinných aktivitách a aktuální sociální situaci v ČR se více dozvíte na jejím semináři na I. workshopu.
Komunikace klimatické změny
Milan Vítek je odborníkem na komunikaci klimatické změny organizace Fakta o klimatu. Ve své přednášce promluví např. o popírání klimatické změny, důležitosti našich postojů k tématu změn klimatu a o tom, jak z toho vlastně ven. Kde v komunikaci o změnách klimatu nastávají problémy? Komu a jak komunikovat problematiku klimatické krize? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte na I. přípravném setkání.
Milan Vítek
Pavla Jazairiová
Globalizace Indie a zkušenosti zahraniční reportérky
O proměnách Indie v éře globalizace a zkušenostech z práce zahraniční zpravodajky se můžete mnoho dozvědět na besedě s Pavlou Jazairiovou, která pracovala několik desítek let v redakci zahraničního vysílání Československého rozhlasu. Reportovala o dění na Blízkém a Dálném východě, v severní Africe, Indii, Mexiku či dalších zemí. Je také autorkou knihy Globalizace Indie.
Krize Rady bezpečnosti OSN a koncept odpovědnosti za ochranu
V rámci tohoto semináře se budete moci seznámit s problematikou konceptu odpovědnosti za ochranu a otázkou krize fungování Rady bezpečnosti. Seminář povede Šárka Kolmašová, působící na Metropolitní univerzitě v Praze jakožto zástupkyně vedoucí katedry International Relations and European Studies. Ve svém výzkumu se dlouhodobě též věnuje problematice humanitárních intervencí a ochranou civilistů před krutými zločiny.
Šárka Kolmašová
Jakub Eberle
Německá zahraniční politika a její proměny v kontextu války na Ukrajině a energetické krize
Německo je nejsilnějším státem Evropské unie, ale zároveň také zemí, jejíž zahraniční politiky často budí rozpaky či rozčarování. Vláda Olafa Scholze se musí potýkat s řadou krizí, ruská invaze na Ukrajinu je jen největší z nich. Jak si německá vláda vlastně vede ve své politice vůči Evropě i světu? Proč se Německo chová tak, jak se chová? A proč tomu často máme problém porozumět? To vše se dozvíte na semináři Jakuba Eberleho, ředitele výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů.
Jak čelit dezinformacím
Studentský spolek Zvol si info se zabývá proměnou mediálního světa, sociálními sítěmi a dezinformacemi. Účastníci workshopu se seznámí s důležitými pojmy, proniknou do světa falešných zpráv a procvičí si vlastní kritické myšlení. Čelit manipulacím a vyznat se lépe v současné digitální džungli není jednoduché, ale po tomto programu to půjde o něco lépe.