Honest Guide: Upřímně k maturitě a přijímačkám

 

 

Maturita-formalita? Anebo ne? Je prosinec, končí první pololetí a to znamená jediné: pro čtvrťáky začíná maraton učení, mučení a hordy opakování na zkoušku z dospělosti a přijímací zkoušky na VŠ. A co vám  poradí náš Sekretariát?

 

Já jenom můžu doporučit koupit si tu online přípravu na OSP. Neměl jsem žádný cvičebnice a tohle mi vyhovovalo, je to myslím lepší investice.

  • Vojtěch

 

Pokud je to jenom trochu možné, zkuste si někde sehnat staré SCIO testy, můžou je mít třeba známí, na přijímačky a tak, ať se člověk seznámí s tou formou.

 

  • Bára N.

 

 

Pokud vám Scia nevyjdou napoprvé, nezoufejte. Není znakem slabosti nebo selhání, když ten potřebný percentil dáte na posledním pokusu. Nikdo se vás na to nikdy ptát nebude. Vytrvejte!

  • Jirka R.

 

Dobře se vyspat nebo aspoň se vyspat. Ponocování není worth it. U SCIÍ je výhodnější jít připravený na první termíny –⁠ přijímá se na základě percentilu a většina lidí jde ty první jenom zkusit.

 

  • Pája

 

 

Je fajn si trochu zorganizovat priority a svůj čas. A taky mi přijde hrozně důležitý nemyslet jen na to všechno děsivý, co vás čeká, ale taky si umět odpočinout. Ale zas pak nemůžete jenom odpočívat. A taky je k nezaplacení sdílet ty hrůzy, děsy a strachy s kamarády.

 

  • Káťa D.

 

 

Na maturitu z fyziky mě zachránila Khan academy. Dneska už se dá najít většina kurzů i česky a na matiku/chemii/biologii je to top strop.

 

  • Dola

 

 

Nedávejte si do maturitního seznamu literatury knížky, které jste nečetli. Zkuste si udělat jazykové certifikáty (FCE,…). Uklidněte se před zkouškou, žádný učitel vám nechce uškodit!

  • Terka O.

 

U přijímaček je důležité vědět, co očekávat. Vyzkoušet si jednotlivé oddíly a zjistit, ve kterých vynikáte. Těmto oddílům dejte přednost před těmi, které vám nejdou. Testy jsou často dělané tak, že se všechny otázky nedají ani stihnout. Neztrácejte proto čas nad matematickým příkladem, který vám nejde, když mezitím můžete vyřešit dalších deset třeba z oddílu verbálního!

  • Kája

 

Image by tjevans from Pixabay

Dominik Merta

Dominik Merta

náměstek generální tajemnice Rady EU

dominik.merta@amo.cz

více informací ▼

Domča, milovník dobrého jídla, při svých kulinářských experimentech přišel na to, že není na škodu, když si pokrm dobře okořeníte. To samé platí i v životě. Aby jeho studium na Přírodovědecké fakultě UK nebylo tak mdlé, dodává mu na zajímavosti brigáda v kině a již čtvrtá účast na Pražském studentském summitu. I po tak dlouhé době si zachovává lásku a věrnost k Evropské unii, takže i letos ho mimo jiné najdete v tomto modelu. Mezi další věci, které ho baví, patří sbírání a hraní karet Magic: The Gathering. Rád si zapaří na počítači nebo se na něm věnuje e-sportovým aktivitám. Nepohrdne ani dobrým filmem či hodně hlasitým poslechem oblíbené muziky.

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!