Honest Guide aneb Jak na Summit

Už jsme tady zas! Opět nadešel ten čas v roce, na který jsme se všichni těšili. Začíná 27. ročník Pražského studentského summitu. V loňském roce proběhl ročník kvůli opatřením spojeným se šířením pandemie covid-19 v online podobě, avšak letos se opět vracíme na půdu Vysoké školy ekonomické v Praze. 

Summit v prezenční formě s sebou ale přináší množství palčivých otázek, jako například Kam na jídlo?, Co na sebe? nebo Budeme stále chodit do Krákory?

V tomto článku vám proto předáme naše tipy a triky, abyste se na Summitu nejen neztratili, ale také si to tu co nejvíc užili.

1)      Kdy, kam, kde, jak, co, proč a za kolik?

Workshopy letošního ročníku začínají právě teď a budou trvat až do 26. 2. 2022. Všechny by se měly odehrát na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. Na VŠE se nejlépe dostanete pěšky z pražského hlavního nádraží nebo autobusového nádraží Florenc. Případně můžete popojet autobusem na náměstí Winstona Churchilla, či tramvají na zastávku Husinecká

Nezapomeňte i na některé finanční náklady spojené s účastí na Pražském studentském summitu. Účastnický poplatek uhraďte nejpozději do začátku 2. workshopu!

Když už jsme u těch financí, jistě vás také zajímá, kolik si s sebou na workshop máte vzít peněz. Je třeba si uvědomit, že když máš hlad, nejsi to ty“. Doporučujeme si proto vyhradit alespoň 100 korun na každý z nich, nicméně pokud si vezmete více, rozhodně neuděláte chybu. Důležitým prvkem Summitu je totiž i socializace, na kterou se vyplatí vzít si pár korun navíc.

2) Co s sebou a na sebe?

Na přípravná setkání Pražského studentského summitu se rozhodně vyplatí přijít připraven. Na rozdíl od konference na workshopech není přesně daný dress code. Nicméně očekává se od vás alespoň nějaká forma slušnějšího oblečení. Pro pány tak postačí košile a kalhoty, pro slečny šaty, kostýmky či blůza s kalhotami. Pokud se však rozhodnete pro oblek, rozhodně nebudete litovat. Na summitu jsou totiž všudypřítomní fotografové, kteří vás mohou zvěčnit ve fešných ohozech. Myslete však také na to, že se Summit odehrává převážně v zimních měsících, a je proto dobré mít s sebou nějaké teplé oblečení. Ráno a večer již bývá chladno.

Co se věcí s sebou týče, není nutné brát si notebook nebo tablet, i když na škodu to samozřejmě není. Postačí vám i obyčejný blok a tužka.

 

3)  Obědy aneb chutně a levně

Po úspěšném a velmi naučném dopoledni vám jistě vyhládlo. Na oběd máte hodinu a nevíte, kam zajít. Naštěstí ostřílení summiťáci tuhle záhadu rozlouskli za vás.

První z naší selekce je Queen’s kebab na adrese Seifertova 33, přibližně 500 metrů od VŠE. Nají se zde jak masožravci, tak vegetariáni, které určitě potěší zdejší výtečný falafel. 

Pokud však nejste fanoušky blízkovýchodní kuchyně, možná raději zamíříte do slunného středomoří, na americký venkov či snad do Japonska. Bistro golden egg na adrese Seifertova 1840/2 má ve své široké nabídce pizzu, burgery, a dokonce i sushi. Vybere si tedy skutečně každý. A nachází se pouhých 150 metrů od VŠE.

4)      Poprogramový program aneb socializace

Odpolední program skončil a vy se chystáte odejít domů. To by však byla obrovská chyba. Pražský studentský summit totiž není jenom vzdělávací projekt či diplomatická simulace. Je to také místo, kde poznáte spoustu nových skvělých lidí a vytvoříte si přátelství, které vám vydrží třeba až do konce života. Od toho je tu mimo jiné socializační část workshopu. 

Tu nenajdete oficiálně zapsanou ve svých harmonogramech, ale to jí rozhodně neubírá na důležitosti. Bývá zvykem, že po skončení oficiální části workshopu chodí jednotlivé orgány na společnou večeři. U jídla budete mít šanci nejen poznat své spoludelegáty, ale také prodiskutovat některé palčivé otázky, které vyvstaly z jednání na workshopu. 

Avšak ani večeří socializace nekončí. S nově získanými kamarády můžete utužit vztahy během volné zábavy, která panuje až do chvíle, než se rozhodnete odejít domů nebo se přesunout jinam. I když se už nejedná o oficiální část programu a s postupujícím večerem obvykle padají zábrany, i tak vás prosíme o dodržování rozumných opatření. Přeci jen bychom se na VŠE rádi fyzicky potkali i příště.

 

Teď už víte, co a jak. Doufáme, že vám naše tipy a triky pomohou s orientací na Pražském studentském summitu a že si ho spolu s námi pořádně užijete. Těšíme se na vás!

 

Fotka od OpenClipart-Vectors z Pixabay