IV. Číslo Chronu

autor: Led 15, 2021

Myšlenky pátečního večera

Únava. Taky to cítíte? Nemyslím teď tu únavu z práce nebo ze školy… V Americe se řeší protesty a Donald Trump. Naše vláda je neschopná pořádně provádět kvalitní očkovací kampaň. Ozývá se část lidí, kteří očkování nikdy chtít nebudou. Stále platí stejná opatření, nedá se nikam jít, nic dělat, s nikým se vidět. Maturanti pořád neví, co je čeká, výuka online už vlastně nikoho nebaví, vyučující na vysokých školách nabourávají skupiny studentů a nahlašují je za podvádění. Zkoušky jsou těžší a limity kratší, abychom prý nepodváděli. Všude najednou sněží. 

Ta únava je skoro až hmotná a postupně se nabaluje na vše, co nás obklopuje. Den za dnem se vleče ve stejném, malátném a prázdném tempu a cíl v nedohlednu. Pořád dokola ten stejný rituál, ráno vstát, přes den se učit, večer si povídat s kamarády, kouknout na seriál. Pořád dokola to samé, Donald Trump, COVID, pandemie, neschopná vláda, hloupí lidé, Nizozemci zabavují housky se šunkou, vládní úředníci dostávají očkování místo zdravotníků, otrava Bečvy je dávno zapomenutá, Česko v Evropě platí za černou ovci, která šíří COVID do okolních zemí a nezvládá pandemii ani očkování. 

Z té letargické jednotvárnosti samozřejmě existují cesty ven. Každý má svůj způsob. Někdo rád chodí do přírody, poslouchá hudbu, nebo čte knížku. Já ale doufám, že vaším oblíbeným způsobem, jak překonávat jednotvárnost COVIDového období, je Summit. Už počtvrté se totiž všichni sejdeme na online platformě Zoom a budeme napodobovat orgány OSN. Už počtvrté se snad dozvíte spoustu zajímavého nejen během dopoledního programu, ale i od vašich orgánových předsednictev a od nás redakce Chronu. Byť to zatím vypadá, že se i na pátém workshopu nejspíš sejdeme online, stále vám nabízíme něco, co se nepodobá běžnému dni středoškoláka. 

Jednou z věcí, kterou Summit vyniká a kterou předává všem svým účastníkům, jsou přátelství a kontakty. Samozřejmě, ne každý zamíří do politiky, zahraničních vztahů, nebo nevládního sektoru, ale známost ze Summitu vám může přinést až nečekané možnosti nebo zajímavé rozhovory. Proto bych vám všem rád připomněl, že i když nemůžeme „zajít na jedno“ do hospody a pořádně si teda vysvětlit, jak je to s tím Trumpem, stále jsou tu platformy jako Discord, kde se můžeme všichni sejít a popovídat si jako přátelé, ne jako zástupci států. 

Jsem si jistý, že COVID nakonec porazíme a určitě se uvidíme. Do té doby se musíme spokojit se Zoomem, Discordem a online Chronem. Přeji vám příjemné počtení v novém čísle, které je skutečně nabité velmi kvalitními a zajímavými články, těším se na váš feedback. Přeji vám také, ať vás nesžírají deprese a máte se dobře. Mějte se hezky a čtěte Chron!

Štěpán Kubičina 

Šéfredaktor

Výběr editora:

Je TikTok dobrá sociální síť?

Na hodnocení jedné z nejpopulárnějších sociálních sítí jsme se zeptali našich dvou delegátů.

SLEDUJTE NÁS!

Navalnyj: Osud ruské opozice

Mohlo by se zdát, že kauza otravy Alexeje Navalného zmizí spolu s rokem 2020, opak je ale pravdou. V posledních prosincových dnech vyšly na světlo světa nové informace, které jasně ukazují, že ještě nic nekončí.

Pražská smlouva New START – jak to začalo a možná celé skončí?

Před téměř jedenácti lety byla v Praze podepsána smlouva o snížení počtu jaderných zbraní mezi Spojenými státy a Ruskou federací. Trochu vzpomínkově a hlavně analyticky se podíváme na vznik, dodržování a budoucnost smlouvy. Její platnost totiž vyprší za necelý měsíc dne 5. února 2021 a čas na její prodloužení se tak rychle krátí. Hrozí tak, že největší jaderné arzenály světa nebudou poprvé od 70. let omezeny jakýmikoliv limity.

Rozhovor: Petra Dobešová, Nadace The Kellner Family Foundation

U příležitosti nového roku jsme udělali rozhovor s Petrou Dobešovou, členkou správní rady Nadace The Kellner Family Foundation, která je generálním partnerem Pražského studentského summitu. Jak hodnotí situaci kolem pandemie COVID-19 a vzdělávání? Přečtěte si tento rozhovor!

Týdenní novinky: IV. WS 2021

Zprávy, kterých jste si na přelomu roku možná nevšimli

Komentář: Potřebujeme studenty humanitních oborů?

Humanitné odbory sú dlhodobo širokou spoločnosťou sledované cez prsty a štúdium odborov ako sociológia či filozofia, je vnímané ako skratka na úrad práce.

Sekret doporučuje: To nejlepší z roku 2020

Rok 2020 přišel a následně zase odešel. To se ovšem nedá říct o skvostech, které během uplynulého roku vznikly a vy byste o ně rozhodně neměli přijít. Následující výčet je tedy souhrnem zajímavých úkazů z takzvané kultury. (Pokud vám následující tipy nepřijdou zajímavé, nezoufejte. Nudní jsme my, ne vy.)

Otázky na rap

Kde se vzal? Jak se přihodilo, že se stal tak populárním? Jak moc se vlivem toho změnil? Mělo by se ke zlaté éře rapu 90. let vzhlížet jako k modle, nebo se originalitou jednou provždy odstřihnout od „staré školy”? A má s ní moderní mainstream vůbec něco společného?

Polemika: TikTok

V časech nekončících koronavirových lockdownů si internetová populace našla nový hit. Sociální síť TikTok se stala populární u stovek milionů uživatelů, kteří sledují především krátká zábavná videa doplněná o chytlavý soundtrack. Svou popularitou u nejmladší generace si TikTok vysloužil kritiku ve stylu „já bych ty internety nejradši zakázala” i od dnešních dvacátníků. Oblíbenost TikToku však potrvdil Instagram, když nový formát příspěvků okopíroval do své aplikace v podobě Reels.
Je TikTok dobrá nebo špatná sociální síť? Zeptali jsme se našich delegátů.

Partneři Chronu