Třetí číslo Chronu!

autor: Pro 11, 2020

2020

Pamatujete si Silvestr 2019? Přemýšleli jste, jaký asi bude nastávající rok? Co asi přinese nového, co budete muset zvládnout a co zajímavého se stane? Asi jen málo koho by napadlo, jak zlomový bude rok 2020 pro celé lidstvo. Těžko se hledají slova, která by přesně vystihovala celý tento rok. S tím, jak ubíhají poslední dny tohoto roku, pojďme se na chvilku zastavit a ohlédnout se za tím, co už brzy bude jen historie. 

Nový rok začal obrovskými požáry v Austrálii, zabitím íránského generála a zvěstmi o rychle se šířící nemoci z Číny. Celý rok se pak nesl ve znamení boje s COVID-19. V jeho důsledku se odložila celá spousta důležitých událostí, mimo jiné Olympijské hry v Tokiu. Itálie se dostala do těžké situace a miliony lidí musely být v karanténě. Česko bylo nejlepší v boji s koronavirem a všichni jsme zůstali zavření doma. 

Léto nám přineslo rozvolnění opatření a návrat do jakéhosi „semi-normálu“. V USA vypuknou demonstrace v reakci na smrt Afroameričana George Floyda a prezident Erdogan udělá z Hagii Sophii opět mešitu. 

Když se na podzim objevují první známky druhé vlny, není již vláda tak opatrná, a tak se z „best in COVID“ Česka stane „best in COVID“ Česko, ovšem teď jsme místo vzoru, odstrašujícím případem. V Náhorním Karabachu vypukne válka a v Bělorusku ohromné protesty proti zmanipulovaným volbám. 

Ufff… Jen z tohoto krátkého, heslovitého, shrnutí je patrné, že uplynulý rok byl vskutku zásadní, a nejen kvůli celosvětové pandemii. Na konci roku 2019 jsem tak, jako spousta lidí, přemýšlel o uplynulé dekádě, o tom, jak moc se toho změnilo, kam jsme se posunuli my jako lidstvo i já jako člověk. Rok 2020 toho ovšem přinesl tolik, že by si klidně zasloužil podobnou evaluaci, jako celá dekáda. 

Co se vlastně dá říci o roku 2020? Jaký vlastně byl? Málo co se muselo, online výuka a práce z domova z nás udělala pány vlastního času, což bylo pro mnohé (např. pro mě) spíše prokletím než vysvobozením. Málo se také mohlo, v podstatě celý rok (s krátkou výjimkou v létě) si člověk nemohl sednout s přáteli v hospodě, zajít si do kina a občas ani jen tak ven. Člověk tak vlastně mohl dělat všechno a zároveň nic.

Byl rok 2020 dobrý rok? Nevím. Vím, že jsem rád, že končí. Bude 2021 lepší? Nevím. Jediné, co vím, že ať už online, nebo na živo, budeme s vámi. Summit už z půlky překonal zatím největší zkoušku vlastní existence a já pevně věřím, že ji zdárně zakončí. Ať už bude rok 2021 jakýkoliv, prožijeme ho spolu –⁠ tak buďte s námi, čtěte Chron… a vůbec čtěte, stejně nikam nemůžete.

Štěpán Kubičina

Šéfredaktor.

 

Kateřina Nováková

Kateřina Nováková

místopředsedkyně UNODC v modelu OSN

katerina.novakova@amo.cz

více informací ▼

Káťa je zarytý royalista už od pohledu. Když zrovna nemá co dělat, našli byste ji pravděpodobně nad rodokmeny britské královské rodiny či knihami o etiketě. Vzhledem k tomu, že mimo studia na právnické fakultě se také zajímá o žurnalistiku, inkluzivní vzdělávání, mooty nebo třeba golf, na práci historičky to zrovna nevidí.

Výběr editora:

Sekret doporučuje: Vánoční edice

Letošní Vánoce, ostatně jako celý uplynulý rok, budou jiné. Jiné však neznamená horší! Míša a Áďa pro Vás připravily několik tipů, jak můžete prožít příjemné vánoční svátky v netradičním stylu. V článku naleznete inspiraci na vánoční dárky, neokoukané filmy i jak zažít kulturu online.

SLEDUJTE NÁS!

Daňová ruleta

Jak jsme se dostali k obrovským změnám v rozpočtu?

Problémy evropské spolupráce

V minulých týdnech jste pravděpodobně zaznamenali poněkud komplikovanou zprávu. Itálie plánuje budovat nové tanky s Polskem, protože Německo s Francií ji ve vlastním projektu nechtějí. Také možná víte, že americká armáda používá jeden typ hlavního bitevního tanku, kdežto evropské státy jich provozují okolo patnácti. Jak (ne)funguje spolupráce evropských států v oblasti zbrojní politiky?

Honest Guide: Maturita a přijímačky

Maturita-formalita? Anebo ne? Je prosinec, končí první pololetí a to znamená jediné: pro čtvrťáky začíná maraton učení, mučení a hordy opakování na zkoušku z dospělosti a přijímací zkoušky na VŠ. A co vám poradí náš Sekretariát?

Islám: Agresor nebo oběť?

Nejen ve světle nedávných událostí ve Francii se islám opět dostává do médií po celé Evropě. Již mnoho let si také nejen Západ, ale celý svět, kladou otázku… proč je islámský terorismus takovým fenoménem? A může za to islám samotný nebo je pouhou obětí politického klimatu?

Zprávy, kterých jste si možná nevšimli: 3. WS 2020

S dalším Chronem je tady další dávka zpráv, které jste možná přehlédli. Tentokrát jsou to novinky z Rohu Afriky a Indického subkontinentu, výsledky zasedání mezinárodních organizací, vývoj v oblasti některých backgroundů a zprávy z domova.

Sekret Doporučuje: Vánoční (ne)čas

Letošní Vánoce, ostatně jako celý uplynulý rok, budou jiné. Jiné však neznamená horší! Připravily jsme pro Vás několik tipů, jak můžete prožít příjemné vánoční svátky v netradičním stylu. Níže přinášíme inspiraci na vánoční dárky, neokoukané filmy i jak zažít kulturu online.

Nejlepší český seriál?

Český seriál získal poprvé v historii cenu Emmy, znělo koncem listopadu napříč českými médii. Tato zpráva jistě udivila nejednoho českého fanouška seriálů. Údiv byl o to větší, když se ukázalo, že cenu obdržel projekt #martyisdead internetové televize Mall.tv. Pokud jste o něm nikdy předtím neslyšeli, rozhodně nejste jediní, avšak náprava je snadná, všech jeho osm dílů je možné zhlédnout online za méně než dvě hodiny.

Partneři Chronu