Druhé číslo Chronu!

autor: Lis 20, 2020

Bezpečnostní hrozba, nebo možnost být svobodný?

Když se řekne „bezpečnostní hrozba“, vytane většině Evropanů na mysli Rusko, Čína, Írán, změna klimatu, či migrační krize. V nedávné době se k těmto, nebojím se říct, evergreenům Evropské zahraniční politiky, přidal i koronavirus, resp. pandemie nemoci COVID 19. Pravá podstata bezpečnostní hrozby, kterou COVID 19 symbolizuje, ovšem nemusí nutně spočívat pouze v ochromení států a jejich ekonomiky.

Jedním z hlavních témat nedávných amerických voleb bylo i zvládání probíhající pandemie administrativou Donalda Trumpa. Často se můžeme dočíst, že právě v USA byl přístup, s jakým byla pandemie řešena, ten vůbec nejhorší. A není se čemu divit, když v jejím čele stál člověk, který si i v době, kdy byla čísla skutečně nebezpečně vysoká, odmítal nasadit roušku a jeho prohlášení o pandemii způsobila nejedno pozdvižení. Přesto stojí za povšimnutí, že tento člověk získal, až na jednu výjimku, nejvíce hlasů v historii amerických prezidentských voleb. Tou výjimkou je samozřejmě Joe Biden, který volby vyhrál.

Mezitím ve střední Evropě došlo k několika demonstracím tzv. „antirouškařů“ proti nařízením vlády. Prominentní figura české politické scény, exprezident Václav Klaus, a mnozí další se čím dál častěji nechávají slyšet s absurdními prohlášeními nejen o rouškách, ale i o tom, jak některá opatření v podstatě nastolují nový totalitní režim. Názory, že se vlastně jedná o „chřipečku“ a že zavírání ekonomiky kvůli nemoci, u které „musíte jít na test, abyste zjistili, že ji máte“, je zbytečné, kontraproduktivní a vůbec špatné.

V tomto kontextu si pak nelze nevšimnout odporu části veřejnosti vůči chystané vakcíně proti koronaviru. Vůbec hnutí „anti-vaxerů“, tedy lidí odmítajících očkování (z různých důvodů), získává své stoupence nejen v USA, ale i v Česku a jinde v Evropě. Ztráta důvěry lidí v moderní medicínu, ať už v kontextu šířící se pandemie, či v kontextu očkování sebe a svých dětí, může být tou nejzásadnější hrozbou našeho věku.

Není ovšem východisko v tom odsoudit lidi, kteří nechtějí své děti očkovat, či odmítají nosit roušku. Cestou je snaha o pochopení jejich uvažování. Proč si někdo myslí, že rouška vlastně škodí zdraví? Proč má někdo pocit, že očkování způsobuje autismus? Pokud nedokážeme na tyto otázky odpovědět a zároveň zabránit tomu, aby se tyto myšlenky šířily, pak se možná nemusíme obávat ruských tanků, ale spíše toho, že naše děti budou umírat na nemoci, které lidstvo vymýtilo už v minulém století.

Moje zamyšlení na začátek je u konce, teď už přišel čas přečíst si náš nový Chron, ve kterém najdete i veselejší témata, než je konec naší civilizace. Sacha Baron Cohen a spousta dalšího na vás čeká už za dalším kliknutím. Tak nevěšte hlavu, vzhůru do čtení a nezapomeňte, Summit je tu pro vás!

Štěpán Kubičina

šéfredaktor

 

POSLECHNĚTE SI DVA ČLÁNKY:

Výběr editora:

Fokus: Síla protestů

Lucie Vodvářková

Polsko, Spojené státy, Bělorusko, Hongkong, ale i Česká republika – pouze příklady míst, kterými se v poslední době prohnaly vlny protestů. Přestože o mnohých z nich bylo hojně slyšet, jen některé skutečně přinesly zamýšlené změny. Proto nadešel čas zamyslet se nad fenoménem, kterým protesty jsou.

Sekret doporučuje vol.2

Lucie Vodvářková, Barbora Novotná
V Chronu jsme dali hlavy dohromady a s pomocí ostatních členů Sekretariátu jsme sesbírali z knih, seriálů, podcastů a instagramových účtů to, co se líbí nám a mohlo by se líbit i vám.

SLEDUJTE NÁS!

Ztrácí volební průzkumy kontakt s realitou?

V amerických médiích se v poslední době hojně diskutuje o opětovném selhání předvolebních průzkumů. Po nevydařených předpovědích v roce 2016 se situace opakovala i letos. Dokáží průzkumy správně interpretovat nálady v americké společnosti a jsou nám vůbec k něčemu,...

Zprávy, kterých jste si možná nevšimli – 2. WS 2020

Prinášame Vám súbor aktualít, ktoré ste možno prehliadli. Zamerali sme sa na novinky v oblasti Backgroundov, organizácií ale aj vnútroštátnej politky doma a vo svete. V druhom tohtoročnom vydaní Chronu nájdete informácie o progresívnej politike Veľkej Británie,...

Fokus: Síla protestů

Polsko, Spojené státy, Bělorusko, Hongkong, ale i Česká republika – pouze příklady míst, kterými se v poslední době prohnaly vlny protestů. Přestože o mnohých z nich bylo hojně slyšet, jen některé skutečně přinesly zamýšlené změny. Proto nadešel čas zamyslet se nad...

Rozhovor: Jozef Braun o diplomacii

Nejste tam za sebe, ale za vlast Vít Batala / Stanislav Kamenický   Jozef Braun v 90. letech zastupoval Českou republiku jako chargé d’affaires v Nizozemsku, dále pak jako velvyslanec v Turecku a Makedonii. Přednášel na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze...

Sacha Baron Cohen – ošklivé zrcadlo společnosti

Geniální britský herec a komik je nejznámější pro své hrubiánské, otravné stereotypní postavy. Jeho tvorba ale ukazuje, že skutečnost je mnohdy ještě ošklivější než fikce.

Asijští tygři v boji proti Covid-19

Jako asijští tygři je označována skupina asijských států, které v posledních šedesáti letech prošly dynamickým ekonomickým rozvojem. Co nejen o nich ukázala probíhající pandemie?

Sekret doporučuje vol. 2

V Chronu jsme dali hlavy dohromady a s pomocí ostatních členů Sekretariátu jsme sesbírali z knih, seriálů, podcastů a instagramových účtů to, co se líbí nám a mohlo by se líbit i vám.

Polemika: Mají protesty smysl?

Mají protesty vůbec smysl? Zeptali jsme se dvou členů Sekretariátu!

Partneři Chronu