První číslo Chronu je online!

autor: Říj 31, 2020

Doba COVIDová Summitová!

Slyšíme to pořád, počty nakažených, kapacitu nemocničních lůžek, reprodukční číslo. Ze všech stran se valí kvanta informací o šíření viru, a když zrovna ne o viru samotném, tak alespoň o tom, jak virus ovlivnil naše životy, ekonomiku, či světové konflikty, nebo naopak o tom, jak je naopak všude příliš koronavirových zpráv a jak je třeba věnovat se i něčemu jinému. Zkrátka, chtě nechtě je COVID hlavní téma veřejné debaty a zřejmě to tak na pár dalších měsíců zůstane.

Virus změnil mnohé a bohužel Summit není výjimkou. Nic se asi nevyrovná rannímu vstávání a cestě na pražskou VŠE, kde vás, ještě rozespalé, přivítá čerstvě vytištěný Chron a usměvavé předsednictvo. Stále jsme to však my, Summit, jak ho znáte, nebo teprve poznáte. Stále vám nabízíme možnost se dozvědět něco nového, zorientovat se ve spletitém světě mezinárodních vztahů a zároveň si užít spoustu zábavy a poznat nové kamarády.

Změna nemusí být vždy k horšímu. COVID například mění styl výuky na českých školách a můžeme doufat, že díky tomu stojíme před počátkem významné reformy našeho vzdělávání. Jedna z věcí, kterou dal Pražský studentský summit mně, byla také změna. Změna toho, jak uvažuji o světě, změna názorů. Změna toho, čemu se chci věnovat.

COVID přišel velmi rychle a změnil naše životy mnohem více, než bychom čekali. Stejně tak se kolem nás mění svět a jeho problémy. Přeji vám, aby i vás Summit změnil, tak jako změnil mě a aby vám informace a znalosti získané díky Summitu pomohly zorientovat se v tomto měnícím se světě. 

A kdo ví, snad se někdy po konci pandemie opět všichni sejdeme na VŠE, a pak v hospodě probereme třeba Náhorní Karabach, nebo Bělorusko, o kterých si můžete přečíst v Chronu. Zatím vám prezenční workshopy nemůžeme slíbit, můžeme vám ale slíbit, že Summit tu pro vás bude! 

Přijemné čtení Vám přeje,
Štěpán Kubičina

šéfredaktor

Kateřina Nováková

Kateřina Nováková

místopředsedkyně UNODC v modelu OSN

katerina.novakova@amo.cz

více informací ▼

Káťa je zarytý royalista už od pohledu. Když zrovna nemá co dělat, našli byste ji pravděpodobně nad rodokmeny britské královské rodiny či knihami o etiketě. Vzhledem k tomu, že mimo studia na právnické fakultě se také zajímá o žurnalistiku, inkluzivní vzdělávání, mooty nebo třeba golf, na práci historičky to zrovna nevidí.

SLEDUJTE NÁS!

Honest Guide: Karanténa edition

Neprožíváme lehké časy – situace kolem tzv. nového koronaviru (jak nemoci i téměř po roce stále říká čt24) se mění ze dne na den. Pro sekretariátníky i delegáty je bezpochyby nejvýraznější změnou vzdělávání v online prostředí. Proto jsme se první díl pokračování loni úspěšného Honest guide rozhodli věnovat našim honest doporučením z domácí karantény.

Fokus: Bělorusko

Alexandr Lukašenko: posledný európsky diktátor alebo tragická figúra muža, ktorá nevie kedy prestať?

Zprávy, kterých jste si možná nevšimli – I. WS 2020

Krátký souhrn událostí, které vás v poslední době možná minuly.

Kontext: Náhorní Karabach

Oblast Náhorního Karabachu byla až do nedávna podobně jako Krym, Abcházie, nebo Podněstří považována za zónu zamrznutého konfliktu. Jelikož se však v posledních týdnech a měsících zamrzlý konflikt o Náhorní Karabach opět rozhořel, je dobré si osvětlit historické souvislosti s touto neklidnou oblastí spojené.

Soft Skills: Jak udělat dobrý dojem online

Temná doba koronavirová donutila velkou část společnosti z mnoha důvodů přesídlit na internet. Člověk se najednou musí naučit dělat věci jinak a jednou z těchto věcí je také prezentování (se) online přes různé platformy.

Sekret doporučuje

Rubrika o tom, co se líbí nám a mohlo by se líbit i vám. Přečtěte si tipy sekretariátníků, jak si zkrátit volné chvíle. Máme pro vás několik zajímavých podcastů, instagramových profilů, seriálů a knih, které by vám rozhodně neměly uniknout!

Mulan: Bojovnice za politiku jedné Číny

Toho, že kreslené či animované klasiky od Disneyho dostávají v posledních letech nový live-action kabát, si všiml asi každý. Co chvíli v programech kin vidíme nový remake, který do promítacích sálů vábí nespočet fanoušků dychtících vidět hranou verzi své oblíbené disneyovky – věřte, nevěřte, ale přetáčet pohádky se opravdu vyplatí.

Komentář: Hudební lež

Hudba je a bude oblíbenou metodou zpříjmeňování času nebo zahánění špatných nálad. Hudební svět samotný ale rozhodně nerelaxuje a neustále se mění. Jednou z nejrevolučnějších změn bylo prosazení různých technologií pro vylepšení hudby a vytváření zajímavých efektů, technologií, které jsou zejména v poslední dekádě terčem kritiky.

Polemika: Mají kraje v ČR smysl?

Nedávno se odehrály krajské volby. Kraje přitom od svého vzniku čelí kritice, která vychází i z relativně nižší volební účasti. Vyzpovídali jsme dva členy Sekretariátu, co si o krajích myslí!

Partneři Chronu