Summit v krizi?

Mezinárodní organizace jsou relativně často z minuty na minutu postaveny před řešení neočekávaných a komplikovaných konfliktů. Jejich nástroje jsou často relativně omezené a zájmy jednotlivých aktérů aspoň na první pohled nekompatibilní. Přesto se však odpověď z úlohy těchto organizací tak nějak očekává, že se o řešení zejména násilných konfliktů ve světě nějakou cestou pokusí. Nástroje mohou být diplomatické, ekonomické, ale i vojenské. Jak to ale vypadá v praxi?

V Myanmaru proběhl puč. Tuto zprávu si asi mnoho z vás před pár týdny přečetlo v domácích či zahraničních médiích. No a třeba i na těch sociálních, kde jste se k ní pravděpodobně dostali velmi rychle. Reakce mezinárodního společenství se v takových případech očekává téměř ihned. Tak jako téměř vždy je místní situace relativně komplexní. Faktory jako specifická role armády, genocida Rohingů a osoba političky i bývalé disidentky Aun Schan Su Ťij je nutné pro vyřešení této krize vzít v potaz. Pokud ale nemáte dostatek informací a zároveň situace vyžaduje rychlou odpověď, máte tu krizi.

Na summití konferenci se k řešení takové situace pravidelně dochází. V běžných letech se až do konference o krizi tak nějak nemluví. Jen zkušení delegáti tipují, co by na ně mohlo čekat v tomto ročníku, a se samotným konceptem na základě své předchozí zkušenosti seznamují nováčky. V letošním roce je všechno trochu jinak. Stejně tak tomu bude u krize, protože loni konference nebyla a ani prostoru pro předání této informace letos bohužel moc není. Neodhalíme vám, ale o moc více, než to, že do jednání některých orgánů a modelů zasáhne v „“nějakém čase” fiktivní krize. Určitě se nebojte, konkrétní instrukce včas dostanete, i když času nazbyt v krizi z definice nebývá. No, a který konflikt bude krizově eskalovat, si můžete začít tipovat, neboť si o něm můžete přečíst v tomto speciálním vydání Chronu.

 

Co na vás tedy v tomto Chronu čeká? Celkem jedenáct článků rozebírá jedenáct z našeho pohledu velmi zajímavých vnitrostátních i mezistátních konfliktů. Jedná se ve zkratce o místa, kde to může „“bouchnout” obdobně jako v Myanmaru. Články se skládají ze dvou částí – v první z nich se dočtete krátkou zprávu, která otevírá prostor pro možnou eskalaci. Upozorňuji, že tyto zprávy jsou většinou alespoň zčásti fiktivní. Druhá část – background – se již drží faktické stránky věci a přináší množství informací. Kontext jednotlivých konfliktů je totiž pro řešení složitých konfliktů občas důležitější než obecné poučky. Tato část je opravdu informačně nabitá a věříme, že vám přinese užitečné znalosti nejen pro krizi.

 

Doufám, že se vám bude tento speciální (předkrizový) Chron líbit.

Martin Blecha
Hlavní editor čísla

P.S.: Sledujte twitterový účet @KTA_PSS

 

Kateřina Pechmannová

Kateřina Pechmannová

generální tajemnice Rady EU

katerina.pechmannova@amo.cz

více informací ▼

Káťa pochází ze středočeského města Dobříš (takže pro Brňáky Pražák a pro Pražáky vesničan) a studuje Právnickou fakultu v Praze. Většinou ji najdete začtenou v knize nebo u seriálu. Mimo to ráda cestuje a samozřejmě užívá studentského života, tedy tráví čas s přáteli ideálně po kavárnách či nad sklenkou vína. Miluje kávu, čokoládu, spánek, gin&tonic a dlouhé debaty o politice. Na Summitu zůstává již čtvrtým rokem věrna Modelu EU, kterému bude letos, po dvou letech mezi účastníky a loňskému přesunu mezi místopředsedy, předsedat.

SLEDUJTE NÁS!

Mexiko – ilegální obchod s narkotiky

Mexiko – ilegální obchod s narkotiky

Na předměstí mexické Guadalajary proběhl další z řady střetů Národní gardy s příslušníky místních drogových kartelů. Ozbrojenci, kteří podle slov velitele Národní gardy, patřili k největšímu mexickému kartelu Sinaloa, spustili střelbu na skupinu hlídkujících...

číst více
Venezuela – konec Juana Guaidóa a radikalizace opozice

Venezuela – konec Juana Guaidóa a radikalizace opozice

Evropská unie stáhla své uznání Juana Guaidóa jako jediného prezidenta Venezuely poté, co již dlouhodobě jeho podpora mezi opozicí klesá. Nicolas Maduro mezitím upevnil svou moc v dalších volbách, které opozice opět označila za nelegitimní. Jedna z hlavních osobností opozice Maria Corina Machado se již několikrát nechala slyšet, že by opozice měla být v boji proti Madurovi mnohem radikálnější.

číst více

Partneři Chronu