Zatčení slavného oligarchy může mít politický podtext

Novotná Barbora 22.03.2019, 9:50 Kyjev

Igor Kolomojský je považován za jednoho z nejvlivnějších mužů v zemi a není neznámý ani v politice ani v byznysu. Podle agentury Forbes se jedná o třetího nejbohatšího Ukrajince a je v první čtyřstovce nejbohatších lidí na světě. Je především vlastníkem obchodní společnosti PrivatBank Group a silně investuje i do petrolejového průmyslu na Ukrajině.

Jeho osobu provází mnoho kontroverzí. V minulosti zastával funkci gubernátora Dněpropetrovské oblasti. Ve své funkci například vypsal finanční odměny za dopadení členů proruských milic a pomáhal financovat ukrajinské vojenské akce na východě Ukrajiny. Prezident Porošenko jej z funkce propustil poté, co si Kolomojský vytvořil vlastní milici a napadl s ní sídlo UkrTransNafta – ukrajinskou státní ropnou společnost. V minulosti byl obviněn z korupce a dokonce z vraždy jiným oligarchou Viktorem Pinčukem. V nedávné době byl Ukrajinskou centrální bankou obviněn z tunelování, jelikož byl do znárodnění dané banky jedním z jejích největších akcionářů, a nejednalo se o první takový incident.

Jedná se o jednoho z největších kritiků prezidenta Porošenka a zároveň ruského prezidenta Vladimira Putina. V současných prezidentských volbách podporoval nejdříve Tymošenkovou, ale nakonec se obrátil na Zelenského. Kolomojskij je zároveň vlastníkem mediální skupiny Media 1+1, na jejíchž televizní stanici jsou vysílány Zelenského pořady. Zároveň se spekuluje o finanční podpoře Zelenskému z Kolomojského strany.

Prezident Kolomojského a další oligarchy a politické činitele zatkl na základě „podezření z napomáhání eskalaci bojů s nepřátelskými silami v zemi“. Mnohými ukrajinskými osobnostmi byl Porošenko obviněn z toho, že se snaží před volbami zbavit svých politických odpůrců.